Adriean Videanu, urmarit penal in dosarul ROMGAZ. Fostul ministru ar fi cauzat un prejudiciu de 130 de milioane de dolari

×
Publicitate

Procurorii au primit unda verde din partea presedintelui Klaus Iohanis sa inceapa urmarirea penala impotriva fostului ministru al Economiei Adriean Videanu.

Demnitarul este acuzat de abuz in serviciu si delapidare in dosarul Romgaz. Videanu ar fi semnat si sustinut in Guvern interesele financiare ale omului de afaceri Ioan Niculae.

Astfel, firma Inter-Agro a primit de la compania Romgaz, la un pret preferential, gaze naturale in valoare de 500 de milioane de dolari, din care aproximativ 92 milioane de dolari reprezinta valoarea reducerilor comerciale acordate ilegal. Prejudiciul total se ridica la 130 de milioane de dolari, spun procurorii.

Adriean Videanu a fost arestat preventiv, sambata trecuta, intr-un alt dosar de coruptie, alaturi de Dorin Cocos, fostul sot al Elenei Udrea, si Alina Bica, fosta sefa a DIICOT

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Fostul presedinte al Directoratului CFR Calatori Vasile Secara, pus sub control judiciar. Este acuzat de santaj

Fostul presedinte al Directoratului CFR Calatori Vasile Secara a fost pus sub control judiciar, fiind acuzat de santaj in dosarul in care e cercetat si fostul director al Sucursalei Regionale de Transport Feroviar de Calatori Brasov, Gheorghe Radulescu.

Fiul unui fost boier din perioada interbelica, suspectat de taierea ilegala a sute de hectare de paduri

7 indivizi, printre care si angajati ai Ocolului silvic din Falticeni, sunt suspectati ca au taiat ilegal paduri in valoare de un milion de lei.

Nimeni nu vrea una dintre vilele care i-au fost propuse de Guvern lui Traian Basescu. Ce pret de pornire a avut la licitatie

O vila care i-a fost propusa initial fostului presedinte Traian Basescu drept resedinta trebuia sa fie scoasa miercuri la licitatie pentru aproape 4 milioane de euro.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.