De la petrecerea de 1 Mai, direct la spital. Ce au pățit mai multe persoane din Iași după ce au consumat alcool

×
Publicitate

Cei care nu s-au putut oprit din mâncat sau din băut au ajuns de la petrecere direct la spital. Echipajele medicale n-au avut momente de pauză indiferent că au lucrat pe ambulanțe ori la camerele de gardă.

Cele mai multe probleme au fost provocate de consumul prea mare de alcool.

Doar la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași au ajuns în ultima gardă peste 200 de pacienți. Cei mai mulți cu traumatisme după căzături, dar și cu suferințe de la consumul de alcool.

Diana Cimpoeșu, medic-șef UPU-SMURD Iași: ''Foarte multe traumatisme prin cădere, s-a operat mult în ortopedie au fost și cazuri strict legate de sărbătoare. Mai mulți tineri, atât băieți cât și fete cu vârste între 20 şi 40 de ani, fie cu etilism acut, fie cu traumatisme produse în contextul petrecerilor. Din fericire toți sunt stabili, au fost evaluați și tratați în urgențe și au putut să meargă la domiciliu''.

Agitație mare a fost în toate unitățile de primiri urgențe.

Anca, medic primar medicina de urgență SUUB: ''Totul să fie consumat cu prudență, consumul de alcool redus la minim, consumul de alimente hipercalorice la fel redus, pacienții cu boli cronice sunt sfătuiți să respecte recomandările pe care le au, să nu întrerupă tratamentul''.

Tudor Constantinescu, medic primar pneumolog: ''12-13 pacienți care sunt în curs de evaluare, nu a fost nicun pacient cu nivel de severitate care şi necesite internare''.

La ambulanță telefoanele au sunat aproape nonstop.

La SABIF 112 echipaje au fost la serviciu în ziua de 1 Mai. În 24 de ore au fost peste 1500 de apeluri la 112, iar mai mult de 600 dintre ele au fost urgențe de cod roșu și galben.

În toată țara au fost primite până la această oră mii de apeluri.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Românii care au ales să sărbătorească 1 Mai fără grătare s-au înfruptat din homari, langustine, raci ori sushi

Pentru unii români 1 Mai a însemnat „mai mult de atât nu se poate” și au plătit note de plată cu trei zerouri la restaurant.  

Unde găsim cei mai buni mici din București. Sunt clienți care vin din alte orașe. "Aproape săptămânal mănânc aici"

De 1 Mai, cei care iubesc cu adevărat micii au avut o zi a provocărilor. Să-i facă pe grătar, cum știu ei mai bine, ori să-i cumpere din oraș?

Locurile cu verdeață au fost luate cu asalt de români. Grătarele au sfârâit în toată țara

România a sfârâit luni, la propriu. Locurile cu verdeață au fost pline de grătare de toate dimensiunile, toate încărcate de mici și fripturi.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.