„Rămânem fără curent acasă?”. Răspunsul ministrului Energiei după atacul cibernetic asupra Electrica

×
Publicitate

Grupul Electrica a fost luni ținta unui atac cybernetic. Hackerii au vrut să cripteze sistemele informatice ale companiei cu 4 milioane de clienti, și să ceară apoi, o recompensă în bani.

Potrivit ministrului Energiei, infractorii au vrut să preia controlul, unui sistem de comunicații și achiziții de date, foarte important. Atacul a fost oprit la timp, iar poliția ii caută acum, pe vinovati. În jurul orei 13, angajații companiei Electrica au identificat un acces neautorizat în infrastructura IT.

Imediat, Bursa de Valori București anunța că Societatea Energetică Electrica este ținta unui atac cibernetic în desfășurare. Potrivit unui comunicat al companiei, nu erau afectate sistemele critice ale grupului iar „eventualele disfuncționalități apărute în interacțiunea cu consumatorii erau efecte ale măsurilor de protecție a infrastructurii interne”, preciza societatea.

Oficialii companiei le recomandau în același timp consumatorilor să fie atenți la orice mesaj suspect primit în numele Electrica și să evite furnizarea de date personale prin canale nesecurizate.

Reacția autorităților după atacul asupra Electrica

Sebastian Burduja, ministrul Energiei: „Atacatorii au încercat să pătrundă în sistemele informatice ale Electrica, să le cripteze, ulterior urmând să solicite o recompensă pentru cheia de decriptare. Înțeleg că nu s-a ajuns la acest punct, că atacul a fost oprit. Echipamentele de rețea au fost ridicate și nu sunt afectate, sistemul este izolat și complet funcțional și acum se lucrează la identificarea atacatorilor și în colaborare cu instituțiile statului la pedepsirea lor”.

Reporter: „Rămânem fără curent acasă?”

Sebastian Burduja: „Nu se pune problema, nu e niciun risc. Vreau să-i liniștesc pe toți românii care primesc astfel de știri”.

Atacul a vizat una dintre cele mai importante companii de pe piața de furnizare, distribuție și producție a energiei electrice, cu aproape 4 milioane de clienți.

DNSC a început o anchetă

Potrivit Directoratului Național pentru Securitate Cibernetică (DNSC) a fost declansata o analiză tehnică detaliată, în care au fost colectate inclusiv urmele digitale lăsate de atacatori.

Mihai Rotariu, manager de comunicare DNSC: „Specialiști ai DNSC s-au deplasat la fața locului pentru a oferi suport în remedierea problemei și investigarea incidentului, investigația este momentan în derulare”.

Sistemele critice ale Grupului Electrica pentru alimentarea cu energie electrică nu au fost afectate şi sunt funcţionale, mai spun oficialii din cadrul DNSC.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Ziua în care românii cumpără cel mai mult. „Românii nu consumă întâmplător. Există un ritm clar al cumpărăturilor”

Românii au un ritm de consum tot mai predictibil, cu diferenţe clare între zilele săptămânii pentru aprovizionare, cumpărături de weekend şi achiziţii premium.

Un aeroport din Australia a fost evacuat după ce un epilator a fost confundat cu o bombă

Autorităţile de pe aeroportul australian Avalon din Melbourne au evacuat joi zona după ce au confundat un epilator cu laser cu un posibil dispozitiv exploziv, ceea ce a condus la declanşarea unei alerte.

Tragedie la Timișoara. O femeie a sărit de la mansardă pentru a scăpa din incendiul care i-a cuprins casa. A murit la spital

Sfârșit tragic pentru o femeie de 72 de ani din Timișoara rămasă captivă în propria locuință cuprinsă de un incendiu.

Recomandări
Noi consultări la Cotroceni. Ce a discutat Nicușor Dan cu micile grupuri parlamentare și aleșii neafiliați

Preşedintele Nicuşor Dan are joi, la Palatul Cotroceni, consultări privind situaţia economică şi politică a ţării cu parlamentarii din grupul Uniţi pentru România, din grupul PACE - Întâi România şi cu cei neafiliaţi.

O româncă dată dispărută după explozia din Germania a fost găsită moartă sub dărâmături. Căutările continuă

O româncă în vârstă de 25 de ani, dispărută după prăbusirea clădirii din Germania, a fost găsită moartă sub dărâmături.

Cum ajung locuințele noi să fie un pericol pentru proprietari. Case din cartiere rezidențiale, vândute cu contoare false

Rețelele improvizate de utilități pot declanșa incendii în cartierele rezidențiale. Potrivit experților, branșamentele subdimensionate de curent electric au condus adesea la aprinderea aparatelor electrice din case.