O bătrână a murit în timp ce își încălzea mâncare. Apartamentul i-a luat foc de la aragaz

×
Publicitate

O bătrână de 88 de ani din Cluj-Napoca și-a găsit sfârșitul într-un incendiu care i-a cuprins apartamentul.

Femeia ar fi dat drumul la aragaz pentru a-și încălzi mâncarea, iar focul ar fi aprins apoi o bucată de material și s-a extins.

Vecinii au fost cei care au dat alarma, după ce au simțit miros puternic de fum. Au încercat să intre în locuința femeii, însă nu au reuşit să treacă de ușa încuiată. Femeia locuia singură, spun aceștia.

Vecină: „A fost agitație. Au fost pompieri. Am simțit și fum. Nu neapărat speriat, ci alertat.”
Vecină: „Un apartament. Ieșea fum. Au fost chemați pompierii.”

Purtător de cuvânt IPJ CLUJ: „Din verificările preliminare, polițiștii au constatat că evenimentul nefericit s-a produs după ce femeia ar fi aprins focul.”

Ar fi încercat să își încălzească ceva pe aragaz, spun surse din anchetă, iar o bucată de material ar fi luat foc și s-ar fi extins la o canapea, apoi la un fotoliu.

Paul Olar, purtător de cuvânt ISU CLUJ: „După ce au pătruns în interior echipajele noastre au găsit o victimă carbonizată, incendiul s-a manifestat pe o suprafață de aproximativ 5 mp.”

Anchetatorii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și încearcă să pună cap la cap toate probele pentru a afla cu exactitate cum s-a produs tragicul eveniment.

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată Carlos Fernandes la 46 de ani: portarul excentric de la FCSB | EXCLUSIV Foto & Video
Cum arată Carlos Fernandes la 46 de ani: portarul excentric de la FCSB | EXCLUSIV Foto & Video
Citește și...
Scandal după finala Eurovision. „Republica Moldova a oferit României punctajul maxim”

Ministrul Culturii din Republica Moldova, Cristian Jardan, a declarat că vrea explicaţii după ce juriul moldovean a acordat un punctaj mic României în finala Eurovision, fapt care a stârnit un val de nemulţumire, relatează NewsMaker.md.

Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce preveede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Prezentatoarea televiziunii de stat de la Chișinău revoltată de punctajul României la Eurovision: „Voi glumiți?”

Alexandra Căpitănescu, fosta câștigătoare de la „Vocea României”, a urcat din nou pe podium, de această dată la Eurovision. În termeni sportivi, România a luat bronzul, fiind a treia oară în istorie când reușim această uimitoare performanță.

Recomandări
Programul oficial al consultărilor de luni de la Cotroceni. Strategiile partidelor înaintea întâlnirii cu Nicușor Dan

Liderii partidelor parlamentare sunt așteptați luni la Palatul Cotroceni, unde vor avea consultări cu președintele Nicușor Dan privind formarea noului Guvern.

NATO pune presiune pe industria militară europeană: Investiți acum, nu peste câțiva ani

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, urmează să le ceară marilor companii europene din industria de apărare să accelereze investițiile și să își mărească rapid capacitățile de producție.

Polonia a aflat din presă că SUA a suspendat rotația militarilor. Mesajul Pentagonului, ignorat de șeful armatei poloneze

Armata poloneză a aflat din presă despre suspendarea desfăşurării a peste 4.000 de soldaţi americani, după ce un mesaj al Pentagonului ar fi rămas mai multe zile necitit în e-mailul şefului Statului Major General, generalul Wiesław Kukuła.