O auto-utilitară a intrat într-o mașină după ce a intrat brusc pe contrasens, în Arad. Ce se întâmplase înainte

×
Publicitate

Cinci persoane au ajuns la spital, după ce șoferul unei auto-utilitare a intrat pe sensul opus de mers al unui drum național din Arad și s-a izbit de o mașină.

Se pare că bărbatul care conducea cu viteză ar fi vrut să evite impactul cu mașina din fața lui, care virase la stânga, într-o intersecție. Așa că a tras brusc de volan.

Accidentul a avut loc pe Drumul Național 7. În autoutilitară se aflau, pe lângă șoferul de 52 de ani, și 2 pasageri. Iar în autoturism - șoferul și un pasager. În urma impactulului, autoturismul a fost proiectat în câmp.

Gabriel Micloș, medic Seviciul de Ambulanță Arad: „Serviciul Județean de Ambulanță Arad a intervenit cu trei echipaje dintre care 2 cu medic si una cu asistent, în sprijin am avut și două echipaje de la ISU Arad. Am gasit 5 persoane cinci victime dintre care două încarcerate, patru de sex masculin și o doamnă prezentând politraume”.

Toate cele 5 victime au primit îngrijiri la fața locului, după care au fost transportate la Spitalul Județean Arad.

Simina Roz, purtător de cuvânt Spitalul Județean Arad: „În momentul de față, victimele sunt conștiente cu politraumatisme la nivelul corpului”.

Șoferii implicați in accident nu consumaseră alcool înainte să se urce la volan, spun polițiștii. În urma accidentului a fost deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

Articol recomandat de sport.ro
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Citește și...
Fulgy a amenințat într-un live pe TikTok că aruncă un bloc în aer. Toate autoritățile au fost alarmate

Polițiștii din București au intervenit de urgență în noaptea de 6 aprilie 2026, după ce Fulgy, băiatul Viorică și a lui Ioniță de la Clejani, celebrii lăutari din țară, a amenințat că își va face rău și că va pune în pericol și alte persoane. 

Șeful FMI: Toate drumurile duc acum către prețuri mai mari din cauza războiului din Iran

Războiul din Orientul Mijlociu va duce la o inflație mai mare și la o încetinire a creșterii economice globale, a declarat luni pentru Reuters directorul Fondului Monetar Internațional, înaintea publicării previziunilor privind economia mondială.

Recordul atins de Sonda 76 Rosetti. Zăcământul Caragele va asigura 4% din producția națională de gaze în iarna 2026-2027

A patra sondă de gaze naturale din proiectul Caragele, 76 Rosetti, a stabilit un record de adâncime de 5.256 metri săpați și este programată să intre în producție la începutul trimestrului II din 2026.  

Recomandări
Prețurile la pompă au scăzut după miezul nopții, când a intrat în vigoare reducerea accizei la motorina standard

Plătim mai puțin pentru litrul de motorină standard. Prețul la pompă a scăzut de la miezul nopții, în urma reducerii accizei, decisă de Guvern. 

Liderul suprem al Iranului nu ar fi capabil să conducă țara. Mojtaba Khamenei, „inconștient” și tratat pentru o boală „gravă”

Noul lider suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, este în stare de incapacitate și primește îngrijiri medicale în orașul sfânt Qom, potrivit unei evaluări a serviciilor de informații care sugerează că acesta nu este capabil să conducă țara.

Vremea se răcește de Paște. Cum va fi de 1 Mai. Prognoza pentru urmatoarele patru săptămâni

Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni indică variații de temperatură în diferite regiuni ale țării, potrivit estimărilor realizate de Centrul European pentru Prognoze pe Medie Durată (ECMWF) și transmise de ANM.