Motivarea judecătorului. Laura Vicol a fost arestată pentru că reprezintă un pericol pentru buna desfășurare a anchetei
Arestarea preventivă a Laurei Vicol în dosarul „Nordis” era absolut necesară, a scris judecătorul Curții de Apel în motivarea deciziei.
Magistratul spune că fosta șefă a comisiei juridice din Parlament reprezintă un pericol pentru buna desfășurare a anchetei și a procesului penal, având în vedere funcțiile pe care le-a deținut.
Aflați după gratii, soții Vicol-Ciorbă și alți 3 inculpați au contestat arestul preventiv. Între timp, parlamentarii fac pași mici pentru elaborarea unei legi care să-i protejeze în viitor pe clienți de fraude imobiliare.
Mai mulți dezvoltatori imobiliari, notari publici și membri ai coaliției de guvernare s-au întâlnit la Parlament ca să discute despre proiectul de lege care ar trebui să prevină apariția altor cazuri Nordis.
Daniel Zamfir, senator PSD: ”Introducem o nouă formulă de garantare a avansului plătit de clienți printr-o înscriere provizorie în carte funciară, lucru care va asigura o plasă de siguranță pentru cei care își plătesc acest avans.”
Rprezentanții constructorilor s-au opus introducerii unui plafon pentru avans.
Antoanela Comșa, reprezentant dezvoltator imobiliar: ”Uneori băncile cer 40% promisiuni de vânzare cumpărare ca să poți să te apuci de o dezvoltare imobiliară, dobânzile sunt mari și atunci nu putem să limităm.”
Între timp, judecătorii Curții de Apel și-au motivat decizia de săptămână trecută prin care i-au trimis după gratii pentru 30 de zile pe soții Vicol-Ciorba și pe alti 3 inculpați.
În motivare se arata că Laura Vicol trebuia arestată preventiv, pentru că știa că banii pe care îi cheltuiește pe un trai de lux, provin de la Nordis, că a mințit în declarațiile de avere, dar și că a ascuns un telefon mobil, considerat probă de procurorii Diicot.
Judecătorul de drepturi și libertăți a reținut și că Laura Vicol îi povestea unui apropiat, cu trei zile înainte să-i fie percheziționată casa, că se trezește zilnic la 6 dimineața de când a fost anunțată că soțul ei va fi ridicat de DIICOT. Fapt ce l-a convins pe judecător ca Laura Vicol poate să pericliteze ancheta în desfășurare, întrucât pare să aibă acces la informații care nu sunt publice.
Mai mult, judecătorul a considerat că acuzațiile Laurei Vicol sunt cu atât mai grave cu cât aceasta e avocat în drept penal, deci cunoaște bine legea și a deținut o funcție importantă în stat.
Cât despre soțul acesteia, Vladimir Ciorbă, judecătorul îl consideră liderul incontestabil al grupului infracțional, dar și că: "Referitor la inculpatul CIORBĂ RĂZVAN VLADIMIR se impune a se preciza că) acesta nu se află la primul conflict cu legea penală, aspect ce demonstrează o perseverență infracțională."
Soții Vicol-Ciorbă, dar și frații Poștoacă, au contestat arestarea.