Guvernul scoate la vanzare vila cu 8 camere in care locuieste Mircea Geoana. Senatorul plateste 3.200 de euro pe luna chirie

×
Codul embed a fost copiat

Guvernul vinde vila in care locuieste Mircea Geoana. Regia Protocolului Statului a anuntat ca proprietatea cu 8 camere va fi scoasa la licitatie la jumatatea lunii ianuarie.

Anuntul vine la trei saptamani dupa ce fostul presedinte al Senatului a fost exclus din PSD. Politicianul spune ca si-a facut deja bagajele si se va muta intr-un apartament dintr-un complex rezidential.

Vila se afla in cartierul Dorobanti, unul dintre cele mai scumpe din Capitala. Are parter, etaj, mansarda si o suprafata utila de 271 de metri patrati. In urma cu doua saptamani Mircea Geoana spunea ca se pregateste sa se mute.

"Nu exista in acest moment un interes al meu pentru a continua sa stau aici. Voi notifica RAAPPS, sper sa gaseasca pe cineva care sa plateasca chiria pietei.", declara Mircea Geoana.

In primii ani in care a locuit in vila din Dorobanti fostul sef al PSD platea o chirie de doar 200 de euro pe luna, insa aceasta a fost majorata semnificativ in 2008.

Citește și
Catinca Zilahy
Mioara Roman si fiica ei Catinca scapa momentan de evacuare. Tribunalul a amanat din nou procesul

Familia Geoana locuieste in aceasta vila de peste 10 ani. Proprietatea are 8 camere, iar Mircea Geoana plateste la RAAPPS o chirie de 3200 de euro pe luna. Proprietatea va fi scoasa la licitatie cu un pret de pornire de peste jumatate de milion de euro.

In prezent, Mircea Geoana nu mai ocupa nicio functie care sa ii dea dreptul la o locuinta de protocol de la RAAPPS, fiind exclus din PSD si demis din functia de inalt reprezentant al premierului.

Potrivit unor surse, familia Geoana si-a facut deja bagajele si se pregateste sa se mute intr-un complex rezidential unde au inchiriat un apartament la parter.

Locuinta lui Mircea Geoana a mai fost inclusa pe o lista a imobilelelor de vanzare in 2011, in timpul guvernarii Boc, dar licitatia nu a mai fost organizata.

Pe lista imobilielor care vor fi scoase la vanzare in urmatoarea perioada se afla alte 36 de proprietati printre care si o vila din centrul bUcurestiului cu un pret de pornire de 1 milion 700 de mii de euro.

Vanzarile de imobile au inceput in 2012. Atunci Regia a scos la vanzare peste 100 de imobile, dar n-a reusit sa vanda decat 14. In 2013 a vandut alte 59 , iar in total in cei doi ani statul a obtinut 14 milioane de euro.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Mircea Geoana:
Mircea Geoana: "Pesedisti adevarati, luati-va partidul inapoi". Victor Ponta este "MICUL KIM, nu Micul Titulescu"

 Dupa excluderea din PSD, Mircea Geoana a atacat dur actuala conducere a partidului, numindu-l pe Ponta "Micul Kim"

Mioara Roman si fiica ei Catinca scapa momentan de evacuare. Tribunalul a amanat din nou procesul
Mioara Roman si fiica ei Catinca scapa momentan de evacuare. Tribunalul a amanat din nou procesul

Mioara Roman primeste o noua gura de oxigen in razboiul cu RAAPPS care insista ca fosta sotie a lui Petre Roman si fiica acesteia, Catinca, sa paraseasca vila din Primaverii pentru care n-au mai platit chiria de o vreme.

Casa RAAPPS in care locuieste in Bucuresti secretarul de stat Valentin Soneriu a fost sparta
Casa RAAPPS in care locuieste in Bucuresti secretarul de stat Valentin Soneriu a fost sparta

Casa RAAPPS in care locuieste in Bucuresti secretarul de stat din Ministerul Agriculturii Valentin Soneriu a fost sparta, insa din locuinta nu au fost furate bunuri, au declarat, luni, surse din Politie.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.