Mircea Geoană: Am decis la Summit-ul NATO din Madrid să continuăm să susținem Ucraina. Lupta lor este lupta noastră

62269084

Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, a declarat, vineri, la Constanţa, cu prilejul mesei rotunde „Black Sea Security Summit”, că NATO va continua să susţină Ucraina şi că zona Mării Negre rămâne una strategică în contextul militar actual.

Oficialul a menţionat, totodată, că Rusia reprezintă în acest moment „cea mai mare ameninţare” şi a precizat că expansiunea Chinei este o „provocare” pentru interesele, valorile şi securitatea NATO. Totodată, Geoană a mulţumit americanilor pentru resursele semnificative pe care le-au oferit armatei din Ucraina.

Am decis la Summit-ul NATO din Madrid să continuăm să susţinem Ucraina. Lupta lor e lupta noastră. Vom continua să susţinem Ucraina, din punct de vedere militar, financiar, umanitar şi aş vrea să mulţumesc Congresului american care a direcţionat resurse importante pentru lupta curajoasă şi eroică a poporului ucrainean şi a armatei. Vă datorăm mult respect şi recunoştinţă. (...) Este un moment istoric pentru toată lumea democratică. Vreau să le mulţumesc prietenilor şi aliaţilor noştri americani. (...) Acesta este modul corect de a menţine şi de a susţine valorile noastre: libertatea, respectul legii şi demnitatea umană”, a afirmat Mircea Geoană.

Masa rotundă „Black Sea Security Summit” este organizată de Comisia Congresului SUA pentru Securitate şi Cooperare în Europa şi este prezidată de către ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, şi senatorul american Roger Wicker.

Evenimentul este organizat în premieră în România şi reprezintă „primul dialog multilateral în această formulă, între aliaţii regionali şi parteneri, pe tema securităţii în regiunea Mării Negre”, potrivit MAE.

Iniţiativa Comisiei Helsinki de a organiza masa rotundă „Black Sea Security Summit” survine în contextul deteriorării semnificative a situaţiei de securitate în regiunea Mării Negre, ca rezultat al agresiunii militare a Federaţiei Ruse împotriva Ucrainei. Obiectivul Comisiei Helsinki este să atragă atenţia asupra evoluţiilor îngrijorătoare din regiune, cu impact negativ semnificativ, pe multiple planuri, pentru întreaga comunitate internaţională.
 

Citește și: Rezultatele finale la Bacalaureat 2022. Cîmpeanu: Rata de promovare a crescut cu 1,9% după contestații

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
MAE: Perturbări ale orarului curselor aeriene din cauza grevei angajaţilor grupului Aéroports de Paris

MAE  informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Republica Franceză că, în ziua de 1 iulie, este anunţată o grevă a angajaţilor grupului ADP.  

Ce este și cum se manifestă pancreatita, boala cu care a fost diagnosticat Travis Barker

Pancreatita este o inflamație a pancreasului, care în 80% din cazuri este determinată de litiaza biliară și de consumul excesiv de alcool timp îndelungat.

Bătaie între doi bărbați, în Galați. Cei doi și-au împărțit pumni și picioare. De la ce a pornit totul

Răfuială în mijlocul străzii, la Galați. Doi bărbați au oprit mașinile pe care le conduceau și s-au luat la bătaie.

Recomandări
Cum s-a ajuns la eșecul rușinos al legii salarizării. Patru miniștri n-au găsit în ultimii 5 ani o formulă potrivită

Cel puțin 770 de milioane de euro, atât ne costă negocierile eșuate privind legea salarizării din ultimii 5 ani. Au fost patru miniștri la Muncă, însă niciunul nu a reușit să găsească formula potrivită care să împace toate taberele implicate. 

„În 15 minute a distrus totul”. Viitura devastatoare din Nepal s-ar putea produce din nou, aproape 1000 de dispăruți. VIDEO

Cel puțin 360 de oameni au murit și aproape 1000 sunt de negăsit după viitura parcă apocaliptică produsă într-o vale din munții Hymalaia, la frontiera dintre Nepal și Tibet. 

Maia Sandu, alături de Zelenski şi Nicuşor Dan: Acum 35 de ani eram trei ţări sărace, iar astăzi suntem respectate în Europa

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, afirmă că Republica Moldova, România și Ucraina au devenit din „trei țări sărace la marginea Europei” trei state respectate în Europa și pe plan mondial.