Ministerul de Externe a anunțat câți migranți va prelua România din Malta

61372263

Ministerul Afacerilor Externe precizează că România urmează să preia zece migranţi din Malta, care să fie relocaţi, după ce a răspuns favorabil, alături de alte state, unui apel de preluare făcut de Comisia Europeană.

„Este o decizie care arată disponibilitatea României de a contribui la efortul de solidaritate în astfel de situaţii, fiind vorba de persoane vulnerabile, care necesită protecţie, iar acest răspuns nu pune în niciun fel presiune pe sistemul românesc de azil”, arată MAE, potrivit News.ro.

„Autorităţile române cunosc situaţia din Marea Mediterană şi România a participat activ la discuţiile purtate în vederea identificării unor soluţii, atât pentru evitarea pierderii de vieţi omeneşti, cât şi pentru împiedicarea deschiderii unor breşe care să conducă la încurajarea migraţiei ilegale. Chiar dacă situaţia actuală nu poate fi comparată cu nivelul fluxurilor de migranţi din perioada 2015-2016, fenomenul rămâne foarte îngrijorător, cu o creştere semnificativă a mortalităţii în rândul migranţilor care aleg această cale”, se arată într-un comunicat transmis, vineri seară, de MAE.

Conform sursei citate, în condiţiile în care în ultimii ani nu s-au înregistrat progrese semnificative în negocierea reformării Regulamentului Dublin, în timpul Preşedinţiei României a Consiliului Uniunii Europene, autorităţile române implicate au reuşit să identifice soluţii punctuale prin introducerea unui nou concept, respectiv aranjamentele temporare, un instrument fără caracter legislativ obligatoriu menit să simplifice coordonarea dintre statele membre UE în astfel de situaţii.

Acesta a avut la bază respectarea principiului solidarităţii, prin participarea la mecanismul de împărţire a responsabilităţii, pe bază de voluntariat, ţinând cont de realităţile din fiecare stat membru şi a capabilităţilor de care acesta dispune pentru a-şi asuma preluarea unor persoane aflate în nevoie de protecţie internaţională, deseori vulnerabile, arată MAE.

Reprezentanţii MAE precizează că au mai existat situaţii similare în acest an, iar România a participat la trei astfel de apeluri de preluare făcute de către Comisia Europeană, respectiv două din Italia, pentru zece persoane, şi unul din Malta, pentru cinci persoane aflate în nevoie de protecţie, care s-au finalizat cu sosirea, până în prezent, pe teritoriul României a unui număr de 11 persoane.

„În privinţa ultimelor evoluţii din Marea Mediterană, România a fost contactată recent de Comisia Europeană, care coordonează eforturile de identificare a unor soluţii pentru salvarea vieţilor migranţilor. Autorităţile române au decis să răspundă favorabil, alături de mai multe State Membre, privind posibilitatea de a prelua un număr limitat de migranţi, care să fie relocaţi (în cazul nostru este vorba de 10 persoane din Malta). Este o decizie care arată disponibilitatea României de a contribui la efortul de solidaritate în astfel de situaţii, fiind vorba de persoane vulnerabile, care necesită protecţie, iar acest răspuns nu pune în niciun fel presiune pe sistemul românesc de azil”, scrie în comunicat.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Rinat Ahmetov a cumpărat cel mai scump apartament din istorie! Are cinci etaje și o suprafață de 2.500 de metri pătrați
Rinat Ahmetov a cumpărat cel mai scump apartament din istorie! Are cinci etaje și o suprafață de 2.500 de metri pătrați
Citește și...
Stația de metrou Piața Victoriei 2, încă inundată. Când s-ar putea redeschide: „Mai sunt de scos 7 milioane de litri de apă”

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, a declarat că circulaţia la staţia de metrou Piaţa Victoriei 2, inundată în urma vijeliei şi a ploii torenţiale de marţi seară, va fi reluată, cel mai probabil, joi dimineaţă.

Țeapă imobiliară de proporții la Brașov: Case vândute „pe hârtie” de mai multe ori, cel puțin 10 persoane au plătit

O uriașă înșelăciune imobiliară este anchetată de procurorii din Brașov. Cel puțin 10 persoane au plătit, rând pe rând, bani grei ca să-și cumpere o casă nouă, dar locuința nici măcar nu a mai fost ridicată.

Un turist chinez a rămas fără un ceas de 19.000 de euro după ce a cunoscut o tânără într-un club din Mamaia

Un turist chinez venit în vacanță pe litoralul nostru a rămas fără un ceas de lux, în valoare de 19.000 de euro. Ar fi petrecut noaptea cu o tânără, într-un apartament din Mamaia. Femeia i-ar fi luat ceasul și l-ar fi vândut deja.

Recomandări
Țeapă imobiliară de proporții la Brașov: Case vândute „pe hârtie” de mai multe ori, cel puțin 10 persoane au plătit

O uriașă înșelăciune imobiliară este anchetată de procurorii din Brașov. Cel puțin 10 persoane au plătit, rând pe rând, bani grei ca să-și cumpere o casă nouă, dar locuința nici măcar nu a mai fost ridicată.

Sorin Grindeanu a anunțat că acceptă ”rotativa” PNL-Siegfried Mureșan cu o condiție: ”Atâta timp cât începe cu PSD”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat, miercuri, într-o conferință de presă, întrebat dacă acceptă ”varianta de premier Siegfried Mureșan”, că este de acord cu ”rotativa” PNL, doar dacă ”începe cu Partidul Social Democrat”.

Viorel Pașca, reținut după ce a fost audiat la DIICOT în dosarul azilelor ilegale. Avocat: A făcut mai mult bine decât rău

În dosarul azilelor ilegale din Bihor, membrii familiei Pașca, ca suspecți de trafic de persoane, au fost aduși miercuri dimineață la sediul DIICOT din Capitală pentru audieri. După, Viorel Pașca a fost reținut, transmit sursele Știrilor ProTV.