Microbuz școlar implicat într-un accident grav, în Bihor. Un tânăr a murit

×
Codul embed a fost copiat

Un tânăr de 18 ani a decedat şi opt copii au fost duși la spital, cu leziuni minore, în urma unui accident rutier produs vineri dimineaţa între un microbuz şcolar şi un autoturism, potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Bihor.

Potrivit sursei citate, apelul la numărul de urgenţă 112 a fost făcut la ora 7,05. Accidentul rutier s-a produs pe DN 76, între localităţile Tăşad şi Drăgeşti, fiind implicate un autoturism condus de tânărul de 18 ani şi un microbuz şcolar în care se aflau 14 copii şi doi adulţi.

Purtătorul de cuvânt de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Crişana, Camelia Roşca, a precizat că în evenimentul rutier au fost implicate 17 persoane, dintre care 14 minori, cu vârste între 11 şi 15 ani.

"În total, au fost transportaţi la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean opt copii şi doi adulţi, pentru investigaţii. La prima vedere, aceştia nu au răni grave", a declarat Camelia Roşca.

Pentru salvarea victimelor, la faţa locului au fost mobilizate, de urgenţă, patru echipaje de pompieri militari din cadrul Detaşamentelor 1 şi 2 Oradea şi Gărzii 1 Mai, care au intervenit cu autospeciala de transport personal şi victime multiple, autospeciala de descarcerare grea, o autospecială de lucru cu apă şi spumă şi o ambulanţă de tip B2, echipajul de terapie intensivă mobilă al SMURD Oradea şi un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean.

Citește și
Adolescentă din Argeș amendată cu 4.000 de lei pentru că a alertat 112 deși nu era în pericol. Ce le-a spus polițiștilor
Un bărbat din Bihor a sunat la 112 pentru tatăl lui bolnav și a primit amendă. Ce s-a întâmplat a doua zi

"Ajunse la locul producerii accidentului, forţele de intervenţie au procedat la evaluarea de specialitate a celor 17 persoane implicate în accident, la efectuarea manevrelor de resuscitare în cazul şoferului autoturismului, care se afla în stop cardio-respirator, respectiv la acordarea îngrijirilor necesare celor opt copii şi doi adulţi din microbuz, care prezentau leziuni minore (cod verde medical). Din nefericire, în pofida manevrelor medicale efectuate, şoferul autoturismului, în vârstă de 18 ani, nu a mai putut fi salvat, medicul declarând decesul acestuia," a precizat Camelia Roşca.

Până în prezent, cauzele producerii accidentului nu au fost evidenţiate, poliţiştii continuând cercetarea la faţa locului. 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Imagini inedite cu Gigi Becali în noaptea de Înviere! Cum a apărut patronul FCSB la Patriarhie
GALERIE FOTO | Imagini inedite cu Gigi Becali în noaptea de Înviere! Cum a apărut patronul FCSB la Patriarhie
Citește și...
Un TIR cu carne s-a răsturnat la marginea drumului, în Hunedoara. Șoferul, blocat în cabină
Un TIR cu carne s-a răsturnat la marginea drumului, în Hunedoara. Șoferul, blocat în cabină

Un accident grav a avut loc vineri, pe DN 7, la intrare in localitatea Gothatea, din județul Hunedoara.

Recomandări
Trump crede că Rusia și Ucraina vor ajunge la un acord de pace săptămâna aceasta. „Vor face o avere din afacerile cu SUA”
Trump crede că Rusia și Ucraina vor ajunge la un acord de pace săptămâna aceasta. „Vor face o avere din afacerile cu SUA”

Preşedintele american Donald Trump este încrezător că Rusia și Ucraina vor ajunge la un acord în această săptămână pentru a pune capăt conflictului.

România a atins cel mai mic consum de energie din istorie în ziua de Paște. Nu au apărut probleme în sistem
România a atins cel mai mic consum de energie din istorie în ziua de Paște. Nu au apărut probleme în sistem

România a atins în ziua de Paște cel mai mic consum de energie electrică din istorie. Recordul a fost atins în miezul zilei de duminică, atunci când consumul a ajuns la aproape 2500 MW, potrivit Profit.ro.

Tinerii din București au sărbătorit Paștele în Centrul Vechi, în cluburi și la terase. „Îmi place energia”
Tinerii din București au sărbătorit Paștele în Centrul Vechi, în cluburi și la terase. „Îmi place energia”

După ce au luat Lumina Sfântă de la biserică în noaptea de Paște, tinerii din Capitală au schimbat duminică seară decorul. S-au mutat în Centrul Vechi, unde cluburile s-au animat rapid.