MARIOARA MURARESCU A MURIT. In ultimul sau interviu a vorbit si despre viata de dupa moarte

60169309

Dumitru Farcas, celebrul taragotist care a creat genericul de la Tezaur Folcloric, a fost extrem de afectat de moartea Marioarei Murarescu.

"Cine nu stie cum a fost Marioara Murarescu? A fost un om extraordinar, de o rara noblete sufleteasca, de o bunatate si de o inteligenta deosebita. O iubitoare de neam, de tara, de copii. A fost o legenda, as pune. Eu am cunoscut-o cu foarte multi ani in urma, la Bucuresti, eram intr-o emisiune cu ansamblul folcloric Martisorul. Mi-a spus ca ar vrea sa faca o emisiune careia sa-i spuna Tezaurul Folcloric. M-a rugat sa o ajut cu un generic. L-am facut, l-am inregistrat si am colaborat extraordinar de bine", a povestit maestrul Dumitru Farcas pentru "La Maruta".

"Am stat prea putin de vorba cu tatal meu. Daca ar putea cineva sa intoarca timpul inapoi, asta mi-as dori sa schimb. Stiu ca de-acolo, de sus, parintii mei nu se roaga pentru mine. Nu se poate sa nu existe o viata dincolo de moarte. In momentul in care nu mai crezi asta, esti nimic", spunea Marioara Murarescu la EtnoTV.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Sapte persoane care ar face parte din reteaua hotilor de locuinte de lux din Timisoara au fost retinute pentru 24 de ore

Dupa audieri maraton la sediul DIICOT din Timisoara, sapte dintre cele 16 persoane banuite ca ar face parte dintr-o retea specializata in furturi din locuinte de lux au fost retinute pentru 24 de ore.

Dunarea fierbe. Explicatia unui fenomen rar si spectaculos aparut pe fluviu. VIDEO

 Din cauza gerului, Dunarea ofera un adevarat spectacol la Galati. Deasupra nivelului apei se ridica nori grosi de vapori, care dau impresia ca fluviul ar fierbe. Fenomenul apare din cauza diferentei mari de temperatura dintre apa si aer.

Carantina in Muntii Bucegi. Ursul care a atacat un carabinier avea rabie

 Este carantina in Muntii Bucegi, in zona Padina, unde acum cateva nopti un cabanier a fost atacat de un urs. Animalul a fost gasit mort langa un rau, iar toate probele au aratat ca ursul avea rabie.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.