Mandat de arestare preventivă pe numele primarului oraşului Sinaia, Vlad Oprea

×
Publicitate

Tribunalul Bucureşti a admis propunerea DNA şi a înlocuit măsura preventivă a controlului judiciar pe cauţiune cu arestul preventiv în cazul primarului oraşului Sinaia, Vlad Oprea.

DNA a solicitat schimbarea măsurii preventive, acuzându-l pe Vlad Oprea că a încălcat termenii controlului judiciar. Procurorii susţin că există dovezi care arată că edilul, care nu are voie să îşi exercite funcţia, a influenţat decizii luate în cadrul administraţiei locale.

Judecătorii de la Tribunalul Bucureşti au admis propunerea parchetului de înlocuire a măsurii controlului judiciar pe cauţiune cu măsura arestării preventive faţă de Oprea Vlad Gheorghe, primarul oraşului Sinaia, acuzat de mai mule infracţiuni de corupţie.

Procurorii afirmă că acesta ar fi încălcat obligaţia de a nu exercita funcţia de primar, iar în lunile martie şi aprilie ar fi dat dispoziţii directe viceprimarului, cu privire la atribuţii referitoare la bugetul oraşului, la relaţia cu Consiliul Local şi la serviciile publice.

Potrivit deciziei Tribunalului Bucureşti, pe numele lui Oprea a fost emis mandat de arestare pentru 30 de zile.
Decizia nu este definitivă, putând fi contestată în termen de 48 de ore.

Luni, procurorii au făcut percheziţii în biroul viceprimarului din Sinaia şi al secretarei acestuia.

În replică, Vlad Oprea susţine că afirmaţiile privind încălcarea termenilor controlului judiciar în ceea ce îl priveşte sunt ”complet nereale şi reprezintă pure speculaţii”.

Vlad Oprea avea interdicţia de a exercita calitatea de primar, în condiţiile în care este urmărit penal într-un dosar de corupţie în care a fost acuzat că a cerut bani pentru întocmirea la nivelul primăriei a unui plan urbanistic zonal.

Oprea este sub control judiciar pe cauţiune, fiind acuzat de luare de mită, operaţiuni financiare incompatibile cu funcţia, abuz în serviciu, fals în declaraţiile de avere, spălare de bani.

El are interdicţia de a părăsi teritoriul României, de a comunica cu mai multe persoane din primărie, iar prin ordonanţa de plasare sub control judiciar pe cauţiune, i s-a atras atenţia că dacă va încălca cu rea-credinţă interdicţiile, măsura poate fi înlocuită cu arestul preventiv sau cu arestul la domiciliu.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Tribunalul Bucureşti este aşteptat să se pronunţe joi asupra solicitării DNA de arestare preventivă a lui Vlad Oprea

Tribunalul Bucureşti este aşteptat să se pronunţe joi cu privire la solicitarea DNA de arestare preventivă a primarului din Sinaia, Vlad Oprea, suspectat că a încălcat obligaţiile impuse prin măsura controlului judiciar.

Metoda prin care Vlad Oprea a condus Primăria Sinaia, în ciuda controlului judiciar. Ce arată interceptările DNA

Primarul din Sinaia, Vlad Oprea, și-ar putea pierde libertatea și casa mamei sale, după ce a fost acuzat că ar fi încălcat cu rea credință una dintre obligațiile impuse prin controlul judiciar.

Călin Georgescu a mers la Poliție flancat de gărzi de corp. Nu a făcut nici o declarație

Fostul candidat la prezidențiale Călin Georgescu s-a prezentat miercuri la sediul Poliției Ilfov pentru semnarea controlului judiciar, măsură sub care se află pentru 45 de zile.

Recomandări
Poluare masivă în Delta Dunării după atacurile rusești cu drone. Un nor uriaș de fum a ajuns deasupra satelor

Poluare masivă în Delta Dunării, după atacurile rusești cu drone de pe malul ucrainean al fluviului. Un nor de fum s-a format după incendiul de proporții provocat de bombardamente și a ajuns la noi în țară.

CCR decide luni în cazul Legii biodiversităţii, contestată de AUR. Actul este un jalon PNRR de aproape un miliard de euro

Curtea Constituțională a României (CCR) urmează să ia o decizie, luni, în cazul sesizării privind Legea biodiversității, după ce proiectul a fost contestat de AUR. 

Doi frați de 17 și 19 ani au murit înecați la mare, în Olimp. Unul a fost smuls de valuri din mâna salvamarului

Doi frați - de 17 și 19 ani - și-au găsit sfârșitul în stațiunea Olimp. Băieții au intrat în mare, deși era arborat steagul roșu.