Lumina Învierii a ajuns din cel mai sfânt loc al creștinătății și în România

×
Publicitate

Lumina din lumină și bucuria împărtășită de creștinii ortodocși din întreaga lume a ajuns din cel mai sfânt loc al creștinătății și în România, sâmbătă seara.

Este al 14-lea an, când noi, românii, primim cu emoție și bucurie nespusă Lumină Sfântă, adusă direct de la Mormântul Sfant, din Ierusalim.

După mai bine de două ore de zbor, reprezentantul Patriarhiei la Locurile Sfinte a coborât din avion cu candelele aprinse. La salonul oficial de la Aeroportul Otopeni, lumina a fost oferită tuturor delegaților eparhiilor din țară. De aici, Lumina Sfântă va ajunge în toate parohiile.

Lumina din lumină, de la Ierusalim este culeasă cu mâinile de Patriarh de pe lespedea Sfantului Mormânt, pusă în potire de aur ca apoi să aprindă două mănunchiuri cu câte 33 de lumânări, reprezentând vârsta Mântuitorului.

Momentul este menționat în documentele vremii de o mie de ani. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Pericol de explozie în Alba. Un incendiu a izbucnit la un depozit unde se află zeci de butelii

Un incendiu puternic a izbucnit la un depozit de deşeuri din apropierea gării din Alba Iulia. Zeci de butelii de oxigen şi acetilenă au fost extrase sâmbătă de pompierii militari din Alba, din cauza pericolului de explozie, relatează Agerpres.

Mai multe curse Wizz Air au decolat sâmbătă cu întârzieri semnificative de pe Aeroportul Otopeni

Mai multe curse Wizz Air au decolat sâmbătă cu întârzieri semnificative de pe Aeroportul Otopeni. Problemele au început dimineață. De pildă, avionul care trebuia să decoleze spre Bergamo la 7:40 a plecat abia după ora 14.

Cerealele din Ucraina, interzise de Guvernul din Polonia. Cum a explicat premierul Kaczynski

Cerealele din Ucraina și alte produse alimentare din această țară au fost interzise la import în Polonia. Guvernul de la Varșovia a luat această măsură pentru a proteja fermierii autohtoni.

Recomandări
Sindicatele din educație resping „categoric” noua grilă de salarizare. Ce coeficienți cer profesorii

Cele trei mari organizații sindicale din educație resping „categoric” propunerea privind salarizarea personalului din învățământ, prezentată marți la Palatul Cotroceni, considerând că aceasta „nu răspunde revendicărilor” salariaților.

HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Trei obstacole, găsite pe calea ferată între Constanța-Mangalia înainte de trecerea unui tren. Poliția face cercetări

Trei obstacole, amplasate în trei puncte diferite pe calea ferată Constanța-Mangalia, au fost identificate miercuri, înainte de trecerea unui tren. Poliția Transporturi Feroviare a fost sesizată și face cercetări pentru identificarea celor responsabili.