Klaus Iohannis, despre aderarea Romaniei la spatiul Schengen: "Pe scurt, da, ne simtim sprijiniti de Franta"

61833179

Romania actioneaza de mult timp ca membru "de facto" al spatiului Schengen, a afirmat marti, la Palatul Cotroceni, presedintele Klaus Iohannis.

"In chestiunea Schengen, Romania este aproape de Franta. Am discutat aceasta chestiune astazi cu presedintele Hollande si cred ca acest demers se inscrie intr-unul foarte solid si sustenabil in cadrul Uniunii Europene. (...)

Chestiunea securitatii externe si interne este evident nu doar in atentia cetatenilor europeni, ci este in acelasi fel in atentia noastra, a politicienilor. Romania din momentul de fata nu este inca membra a spatiului Schengen si asa trebuie sa ne ingrijim noi singuri de granitele noastre", a spus Iohannis, la Palatul Cotroceni, unde a sustinut o declaratie comuna cu presedintele Frantei, Francois Hollande, aflat in vizita de stat in Romania.

Presedintele Iohannis a apreciat ca tara noastra "a facut fata foarte bine" crizei migrantilor.

"Acest lucru arata ca Romania stie foarte bine cum sa apere granita externa a Uniunii Europene si Romania actioneaza de mult timp ca un membru 'de facto' al spatiului Schengen, fiind implicata in toate formatele care se preocupa de spatiul Schengen si de securitatea granitelor. In acest sens, (...) este in beneficiul Uniunii ca Romania sa vina cu expertiza ei in acest spatiu.

Din motive practice, acest lucru nu se poate realiza dintr-odata. (...) Trebuie sa facem cat de curand demersurile potrivite la Bruxelles pentru a beneficia toata lumea de securitatea aeroporturilor romanesti. (...) Ar fi benefic pentru toata lumea ca acest pas sa se faca cu cat mai repede cu atat mai bine. (...) Pe scurt, da, ne simtim sprijiniti de Franta", a spus Iohannis, citat de Agerpres.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Un barbat de 58 de ani si-a pierdut viata, incercand sa traverseze DN7 fara sa se asigure. Masina care l-a lovit a luat foc

Accident grav marti dimineata in localitatea Bascov din Arges. Un pieton a murit dupa ce a fost lovit in plin de o masina, iar autoturismul a luat foc in urma impactului.

Sorin Blejnar, fostul sef al ANAF, si-a sarbatorit ziua de nastere la ICCJ. Suma uriasa pe care i-o imputa procurorii

Fostul sef al Fiscului Sorin Blejnar si-a aniversat marti la Instanta Suprema cei 46 de ani impliniti.

Accidentul in care o arhitecta de 34 de ani a murit nevinovata, surprins de camere. Ce a facut soferul imediat dupa impact

O tanara arhitecta de 34 de de ani a murit nevinovata, intr-un accident teribil petrecut la Timisoara. Femeia se afla pe scaunul din dreapta, cand soferul a facut o miscare nebuneasca, a lovit un copac si s-a oprit intr-un stalp.

Recomandări
Bilanțul incidentelor cu drone și mine marine din România, de la începutul războiului din Ucraina. Raportul publicat de MApN

MApN prezintă situația incidentelor cu drone și mine marine care au pătruns pe teritoriul României, încă de la începutul invaziei rusești pe scară largă în Ucraina.

Minister: Ultimul element al podului peste Siret, gata de montare. Drumul Expres Brăila-Galaţi se deschide în acest an

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, anunță că se montează ultimul element al noului pod peste Siret de pe Drumul Expres Brăila-Galați (DEx6), care va fi cel mai complex după podul peste Dunăre de la Brăila.

Au rămas fără ajutorul pentru facturile la energie pentru că au greșit CNP-ul. Peste 100.000 de cereri au fost respinse

Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au beneficiat, în luna august, de tichetul de energie, suma totală virată de Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (ANPIS) în conturile de mandat poştal ridicându-se la 35,782 milioane de lei.