Judecatoria Pitesti a stabilit ca un avocat din oficiu sa il reprezinte pe Patrick Cioaca

61281270

Judecatoria Pitesti a stabilit, joi, ca un avocat din oficiu sa il reprezinte pe Patrick Cioaca, copilul politistului Cristian Cioaca si al Elodiei Ghinescu, in procesul penal in care tatal sau este judecat pentru omor calificat si profanare de morminte.

Potrivit reprezentantilor Judecatoriei Pitesti, avocatul in acest caz a fost stabilit prin tragere la sorti dintre cei 68 de aparatori. Cel care a fost desemnat sa il reprezinte pe fiul lui Cristian Cioaca este avocat stagiar in Pitesti, membru in barou.

Tribunalul Arges a solicitat Judecatoriei Pitesti sa desemneze un curator special pentru Patrick Cioaca, fiul politistului Cristian Cioaca. Decizia magistratilor Tribunalului Arges a fost luata in 4 martie, la primul termen al procesului pe fond in dosarul uciderii Elodiei Ghinescu, in urma solicitarii formulate de catre procuror.

Instanta a dispus introducerea ca parte vatamata in cauza a minorului Patrick Cioaca si citarea lui la domiciliul Anei Maria Ene, matusa din partea tatalui, in custodia careia se afla, precum si citarea in calitate de autoritate tutelara a Directiei de Asistenta Sociala a municipiului Pitesti.

Custodia minorului Patrick Cioaca, in varsta de opt ani, a intrat in discutie dupa doua solicitari inaintate instantelor de judecata. Una a fost formulata de sora lui Cristian Cioaca, Ana Maria Ene, careia i-a fost incredintat provizoriu copilul, iar cealalta de bunica materna, Emilia Ghinescu.

Procesul pe fond in care politistul Cristian Cioaca este acuzat ca si-a omorat sotia, pe Elodia Ghinescu, a fost amanat pentru 2 aprilie, din lipsa de procedura, in conditiile in care copilul sotilor Cioaca a fost introdus ca parte in proces, la propunerea avocatului politistului, Maria Vasii.

In 11 decembrie 2012, Judecatoria Pitesti a decis ca fiul minor al lui Cristian Cioaca si al Elodiei Ghinescu sa fie incredintat provizoriu surorii tatalui, pana la solutionarea cauzei privind plasamentul. Incredintarea a fost solicitata de Ana Maria Ene, aceasta ocupandu-se de copil dupa arestarea lui Cioaca, cel care avea custodia legala a minorului.

Tribunalul Arges a decis, pe 28 ianuarie 2013, declinarea competentei privind custodia fiului minor al fostului politist Cristian Cioaca in favoarea Comisiei pentru Protectia Copilului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Liviu Voinea: Intreruperea acordului cu FMI ar creste cheltuielile cu dobanzile cu 0,34% din PIB

Intreruperea acordului cu FMI ar creste riscurile pentru Romania, iar la nivelul costurilor ar insemna, intr-un scenariu moderat, un avans al cheltuielilor cu dobanzile de la 1,57% la 1,91% din PIB, afirma ministrul Bugetului, Liviu Voinea.

Manastireanu (ANSVSA): Laptele de pe piata este bun de consum

Laptele care se afla pe piata este bun de consum, iar cantitatea cu aflatoxina peste limitele admise, care a fost sechestrata si va fi distrusa, reprezinta aproximativ 0,2% din productia zilnica de 20.000 de tone a Romaniei.

Serban Huidu va plati daune de doar 190.000 de euro, aproape jumatate fata de suma initiala

Urmasii victimelor din accidentul provocat de Serban Huidu in octombrie 2011 au aflat astazi ce suma de bani vor primi ca daune materiale si morale.

Recomandări
Au trecut 100 de zile de când România este condusă de un guvern demis. Scurtă cronologie a evenimentelor politice

Astăzi se împlinesc 100 de zile de când România nu mai are un guvern cu puteri depline. Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis la data de 5 mai 2026, în urma unei moțiuni de cenzură.

Cum s-a văzut eclipsa de Soare din România. „S-au uitat cu ochelari de sudură, chestii improvizate”

Cerul a fost miercuri seară principala atracție și în unele zone din România, mai ales în vest, unde o treime din discul solar a fost acoperit în timpul eclipsei.

Centrala nucleară de la Cernavodă va fi oprită complet astăzi. România pierde încă 10% din producția de energie

Centrala nucleară de la Cernavodă, care în ultimele zile a furnizat în Sistemul Energetic Naţional aproximativ 680 de megawaţi, va fi deconectată treptat.