Judecătoria Mangalia a prelungit cu 60 de zile arestul preventiv pentru Vlad Pascu, autorul accidentului mortal de la 2 Mai

62453661

Judecătoria Mangalia a prelungit, miercuri, arestul preventiv pentru Vlad Pascu, autorul accidentului mortal de la 2 Mai în urma căruia doi tineri şi-au pierdut viaţa.

Măsura a fost luată pentru 60 de zile, iar decizia nu este definitivă. Instanţa a respins astfel ca neîntemeiate cererile formulate de Vlad Pascu de înlocuire a arestului preventiv cu arestul la domiciliu.

Judecătoria Mangalia a analizat, miercuri, măsura arestului preventiv în cazul lui Vlad Pascu.

”În baza art. 362 alin. 2 Cod procedură penală raportat la art. 208 Cod procedură penală, constată legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive dispuse faţă de inculpatul Pascu Matei - Vlad, cercetat în stare de arest preventiv pentru săvârşirea infracţiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe şi părăsirea locului accidentului prevăzute de art. 192 alin. (1), (2) şi (3), art. 196 alin. (1) şi (4), art. 336 alin. (2) şi art. 338 alin. (1), toate din Codul penal, cu aplicarea art. 38 alin. (1) din Codul penal.

Menţine măsura arestării preventive faţă de inculpatul Pascu Matei – Vlad, pe o durată de 60 de zile, de la data de 17.07.2024 până la data de 14.09.2024 inclusiv”, se arată în minuta instanţei.

Judecătoria Mangalia a respins ca neîntemeiate cererile formulate de Vlad Pascu de înlocuire a arestului preventiv cu arestul la domiciliu.
Decizia nu este definitivă şi poate fi contestată în termen de 48 de ore de la pronunţare.

În 19 august 2023, Vlad Pascu a condus un autoturism pe DN 39, iar în jurul orei 5.25, în apropiere de 2 Mai, a intrat într-un grup de pietoni. În urma impactului, doi tineri şi-au pierdut viaţa şi alţi trei au fost răniţi.

Vlad Pascu a fugit de la locul accidentului şi a fost găsit apoi de poliţişti în Vama Veche. Anchetatorii au stabilit că el se afla sub influenţa mai multor substanţe interzise, printre care cocaină, amfetamină şi metamfetamină.

Vlad Pascu a fost trimis în judecată, în luna octombrie, pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului şi conducerea unui vehicul sub influenţa substanţelor psihoactive.

Dosarul a fost înaintat pentru soluţionare Judecătoriei Mangalia.
Următorul termen în acest dosar va avea loc pe 14 august.

Vlad Pascu se află în arest preventiv de 11 luni şi toate cererile de înlocuire a acestei măsuri au fost respinse de instanţă.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
Citește și...
Suspiciuni de concursuri „aranjate” la Metrorex. Ar fi fost marcate răspunsurile corecte - Club Feroviar

Există suspiciuni serioase privind modul în care s-au desfășurat unele concursuri de promovare internă organizate în anii trecuți la Metrorex, scrie publicația Club Feroviar.

Trafic restricționat de 1 Mai pe Podul Prieteniei. Avertisment pentru șoferi

Purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră (ITPF) Giurgiu, Livia Filimon, a declarat joi, pentru Agerpres, că în minivacanţa de 1 Mai se va circula pe o singură bandă, alternativ, pe Podul Prieteniei.

Ilie Bolojan cere accelerarea absorbției de fonduri europene din PNRR. Guvernul pregătește noi mecanisme de finanțare

Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că cea mai importantă problemă în aceste zile şi în perioada următoare este absorbţia fondurilor europene din PNRR.

Recomandări
Proiectul care interzice cumulul pensie-salariu la stat a fost adoptat de Guvern. Bolojan: „La Parlament în regim de urgență”

Guvernul a adoptat, în şedinţa extraordinară de joi, proiectul de lege care interzice cumulul pensiei cu salariul la stat.

Ninge în centrul României, la final de aprilie. Utilajele de deszăpezire au fost scoase pe drumurile montane în două județe

Un val de aer rece a cuprins România, iar la munte a nins din nou și s-a așternut zăpada. Temperatura este cu circa 10 grade mai coborâtă decât normalul perioadei, iar vântul care bate cu putere face ca frigul să pară și mai pătrunzător.

Cursul oficial BNR, la un maxim istoric. Criza politică depreciază moneda națională de pe o zi pe alta

Moneda naţională s-a depreciat joi, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României (BNR) la 5,1417 lei, în creştere cu 4,13 bani (0,8%) faţă de cotaţia precedentă, de 5,1004 lei, înregistrând un nou maxim istoric.