Înfiorător ce a găsit ANPC la operatorii economici din Băile Herculane. Amenzi în valoare de 151.500 de lei

62375169

În urma unui control făcut, miercuri, de comisarii de la Protecţia Consumatorului în staţiunea Băile Herculane din judeţul Caraş-Severin, au fost date 31 de amenzi în valoare de 151.500 de lei, 16 avertismente şi s-a dispus oprirea temporară a 5 unităţi.

Inspectorii au găsit ulei pentru gătit înegrit şi cu resturi alimentare, mizerie, pereţi de bucătării scorojiţi, alimente fără perioadă de valabilitate sau depozitarea de alimente în spaţii insalubre.

”Au fost verificaţi un număr de 35 de operatori economici - magazine alimentare, restaurante, fast food, hoteluri şi pensiuni”, a anunţat Comisariatul Regional pentru Protecţia Consumatorului Timiş.

Printre neregulile găsite au fost: produse preparate şi materii prime lipsite în totalitate de elemente de identificare-caracterizare necesare determinării conformităţii acestora; uleiul pentru gătit înnegrit de arsură, cu resturi alimentare; nerespectarea condiţiilor de depozitare recomandate de producător; spaţiu de preparare insalubru; spaţii de depozitare, refrigerare ,congelator neigienizate; tavanul din blocul alimentar prezenta infiltraţii de umiditate şi exfolieri ale tencuielii, potrivit News.ro.

În urma controalelor au fost date 31 de amenzi în valoare de 151.500 lei şi 16 avertismente. În plus a fost dispusă oprirea temporară de prestări servicii pană la remediere pentru 5 unităţi respectiv SC Vadu de clătite SRL, SC Restaurant Pizzerie Crstal SRL, SC XXL Vasi Corect SRL(restaurant La ceaune), SC LMP Dimitrios SRL(restaurant grecesc), SC Only Red Geos SRL

La acţiune au participat comisari din judeţele Caraş-Severin şi Timiş.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Incendiu la Mănăstirea Delta Neajlovului din Giurgiu. Flăcările au cuprins acoperişul chiliilor aflate în construcţie

Un incendiu produs, miercuri seară, din cauza unui foc în aer liber lăsat nesupravegheat a ajuns la acoperişul clădirii chiliilor aflată în construcţie la Mănăstirea Delta Neajlovului din localitatea giurgiuveană Budeni.

 

După 15 ani între gratii, Bolik, ursul refugiat în România, ar putea câștiga un concurs internațional. Premiul este uriaș

Un urs, salvat din Ucraina odată cu izbucnirea războiului și găzduit la noi de rezervația Liberty din Zărnești, a ajuns celebru în urma unei competiții internaționale dedicată animalelor cu personalitate.

O mașină a luat foc pe Autostrada Bucureşti - Piteşti. Nu sunt victime | FOTO

Pompierii din Argeş au intervenit, miercuri seară, pentru a stinge un incendiu care a cuprins o maşină pe Autostrada Bucureşti - Piteşti.    

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.