Incendiu la Centrala Nuclearelectrică Cernavodă. Pompierii au intervenit deja și spun că situația este sub control

×
Publicitate

Un incendiu minor a izbucnit la Centrala Nuclear-Electrică (CNE) Cernavodă, însă situaţia este sub control, fără a fi necesară alertarea populaţiei prin RoAlert, a anunțat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) "Dobrogea".

"Este vorba de un incendiu minor, fără flacără, la unitatea 2 de la Centrala Nuclear-Electrică. Un incendiu, din câte se pare, la o pompă, situaţia e sub control", a transmis purtătorul de cuvânt al ISU, Anamaria Stoica, potrivit Agerpres.

Conform sursei citate, pompierii ISU "Dobrogea" au intervenit la faţa locului cu două autospeciale de stingere şi o autoscară.

Pompierii ne-au transmis că nu se impune transmiterea unui mesaj RO Alert. Nu au fost degajări mari de fum.

Angajații au fost evacuați, asta impune procedura în astfel de situații. Specialiștii sunt la fața locului pentru a afla ce s-a întâmplat și pentru a fi siguri că zona este sigură și oamenii se pot întoarce la muncă.

Vă reamintim că, și în februarie, la Cernavodă a avut loc un incident asemănător.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Descoperire de 4,4 milioane de lei la vama Bechet. Ce au găsit inspectorii antifraudă

Inspectorii antifraudă au identificat şi indisponibilizat, în Punctul de trecere al frontierei Bechet, un mijloc de transport, care avea ca scop declarat starea de tranzit pe teritoriul naţional, cu destinaţie Slovacia.

Care este starea de sănătate a pacienților răniți în explozia de la magazinul Dedeman din Botoșani

Cei doi pacienţi internaţi la Spitalul Floreasca în urma exploziei de la magazinul Dedeman din Botoşani sunt în continuare în stare gravă, însă unul a fost detubat.

Doi piloți au murit în urma prăbuşirii unui avion militar rusesc de tip Su-34 în Osetia de Nord, în timpul unui antrenament

Un avion militar rus de tip Suhoi 34 (Su-34) s-a prăbuşit în Osetia de Nord, în Caucaz, în timpul unui zbor de antrenament, iar cei doi membri ai echipajului au murit, anunţă marţi Ministerul rus al Apărării, relatează AFP.

 

Recomandări
Motivarea CCR în cazul „amendamentului Fritz”. De ce consideră că pierderea mandatului nu este o sancțiune retroactivă

Curtea Constituțională motivează că pierderea mandatului de către aleșii aflați deja într-o situație de incompatibilitate nu reprezintă o sancțiune retroactivă, după cum arată un un document publicat CCR.

Care sunt principalele modificări din noua variantă a legii salarizării. Bolojan a promis, iar, că niciun venit nu va scădea

Ultimul proiect al legii salarizării aduce o creștere a bugetului pentru lefurile anului viitor cu aproape jumătate mai mare decât varianta anterioară. Ar putea primi bani în plus unii bugetari din sănătate, educație și alte domenii. 

Arme îngropate lângă Berlin. Unul dintre ucrainenii arestați când pregăteau un incendiu în București este suspect principal

Unul dintre ucrainenii arestați în toamna trecută la București, chiar în momentul în care se pregătea să incendieze sediul unei companii de curierat, este principalul suspect într-o conspirație investigată de autoritățile din Berlin.