Franța, lovită de inundații. Două zile a plouat neîncetat

×
Publicitate

După două zile în care ploaia nu a contenit, mai multe localități din sud-vestul Franței au fost inundate. Râurile au ieșit din matcă și au năvălit pe străzi.

Șuvoaiele au inundat mai multe case și parterul blocurilor construite pe malul apei. Mai multe drumuri au fost închise, iar în orașul Toulouse aproape 1.000 de locuințe au rămas fără curent electric.

Ca şi cum ploaia nu era îndeajuns, temperatura prea ridicată din zona Munților Pirinei a dus și la topirea zăpezilor de pe creşte. Șuvoaiele care au venit de pe versanți au alimentat cu debite mari de apă râurile, într-un interval de timp prea scurt.

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Performanța Israelului în plin val 5: “Nimeni în lume nu a mai atins această realizare. Nu există altă țară la acest nivel”

În timp ce populația din multe state nu a primit nici prima doză a vaccinului anti-Covid, sute de mii de israelieni au fost inoculați cu doza a patra.  

Rusia a început exercițiile militare cu armament real lângă Ucraina, la câteva ore după discuțiile cu SUA de la Geneva

Trei mii de soldaţi ruşi au început marți exerciţii cu armament real, inclusiv tancuri, în regiuni din apropierea graniţelor cu Ucraina şi Belarus.

Îndoieli privind necesitatea unei a patra doze de vaccin pentru COVID. Ce spune Agenţia Europeană a Medicamentului

Autoritatea de reglementare a medicamentelor din Uniunea Europeană (EMA) şi-a exprimat marţi îndoielile cu privire la necesitatea unei a patra doze de vaccin de rapel pentru Covid-19.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.