29 de arestari in dosarul "La Piovra” varianta romaneasca. Lista celor care au primit mandate

×
Publicitate

Toti cei 29 de acuzati din "gruparea Mironescu" au primit mandate de arestare preventiva in aceasta dimineata. Decizia instantei supreme poate fi contestata de acestia la completul de cinci judecatori de la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Toate cele 29 de persoane sunt acuzate in cazul importurilor nelegale din Portul Constanta. Audierile si deliberarea a durat in acest caz aproximativ 18 ore.

Decizia nu este definitiva, iar avocatii celor arestati au declarat recurs, care se va judeca la completul de cinci judecatori de la instanta suprema.

Printre persoanele retinute de procurorii anticoruptie in acest caz se afla Laurentiu Mironescu, fost secretar general al Ministerului Administratiei si Internelor, Eugen Bogatu, fost director al Directiei Domenii Portuare din cadrul Companiei Nationale Administratia Porturilor Maritime Constanta, Liviu Adrian Durbac, sef al Biroului Vamal Targuri si Expozitii Bucuresti si Adrian Sorin Patrascu, ofiter de politie, comandant al "Grupului de nave" Constanta din cadrul Inspectoratului General al Politiei de Frontiera.

Directia Nationala Anticoruptie
 De asemenea, instanta a emis mandat de arestare preventiva in lipsa pentru El Haj Ahmad, cetatean libanez, intermediar vamal, potrivit Mediafax.

Liviu Durbac a negat, marti, in timpul audierii sale la ICCJ, ca "omul de la capatul tunelului", la care se face referire intr-o interceptare existenta la dosarul privind Portul Constanta, ar fi Sorin Blejnar. De asemenea, Laurentiu Mironescu si Eugen Bogatu au sustinut ca nu au avut legaturi cu seful ANAF, potrivit unor avocati.

"Caracatita" romana voia sa controleze institutiile statului. 60 de milioane de euro, prejudiciul in dosarul vamilor!

Fostul secretar general al MAI, Laurentiu Mironescu, a declarat in fata instantei ca nu isi dorea functia de la minister, ci un post de conducere in Portul Constanta, el precizand ca avea o relatie buna cu ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, dar ca avusese divergente cu Radu Berceanu.

In acest context, Mironescu ar fi sustinut ca "totul este lucratura lui Radu Berceanu", conform unor avocati.

In acest dosar este implicat si senatorul Mircea Marius Banias, care are interdictia de a parasi tara pentru 30 de zile.

"Grupul infractional organizat" care s-ar fi constituit, potrivit procurorilor DNA, in vama Constanta, din care faceau parte senatorul PDL Mircea Banias si secretarul general al MAI Laurentiu Mironescu prejudicia bugetul de stat cu sume intre 50.000 si doua milioane de euro la fiecare transport.

Mafia din Portul Constanta avea ca scop "controlarea institutiilor statului"

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Cele 2 fete disparute din Constanta au fost gasite. Se distrau intr-un bar din Mamaia,la 3 dimineata

Cele doua copile de 11 si 13 ani din Constanta, despre care rudele nu mai stiau nimic de duminica, au fost in sfarsit gasite, tefere si nevatamate. Politia le-a descoperit intr-un bar din statiunea Mamaia, unde .. se distrau de minune.

Actiune in forta a politiei pentru prinderea contrabandistilor de tigari

Oamenii legii au descins simultan in 20 de locatii din Buzau si Galati, unde aveau informatii ca sunt ascunse stocuri uriase de tigari, pentru piata neagra.

A venit, a vazut, a furat. O hoata a plecat cu portofelul unui batran aflat intr-o farmacie

Asa s-ar putea descrie fapta rusinoasa a unei femei din Sfantu Gheorghe, care si-a insusit portofelul uitat de un batran pe tejghea, la o farmacie din oras.

Recomandări
Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Veste bună în plină criză energetică: un reactor de la Cernavodă ar putea fi repornit „în 2-3 săptămâni”

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că riscul ca activitatea unor mari consumatori industriali să fie afectată din cauza crizei de energie electrică a trecut. 

La cât a ajuns bilanțul victimelor după viiturile devastatoare din Nepal. Prăbușirea unui ghețar ar fi declanșat inundațiile

Poliţia din Nepal a anunţat că bilanţul deceselor în urma viiturii din nordul Nepalului a crescut la 469.