Doliu în lumea muzicii. Maestrul Eugen Doga s-a stins din viață

Eugen Doga
Facebook/ Eugen Doga/ Евгений Дога

Compozitorul şi academicianul Eugen Doga a încetat din viaţă astăzi, 3 iunie, la vârsta de 88 de ani.  

Anunţul a fost făcut de Ministerul Culturii al Republicii Moldova, printr-un mesaj publicat pe pagina sa oficială de Facebook.

„Eugen Doga a plecat, astăzi, să compună muzică pentru îngeri. Tristă zi de vară. Dumnezeu ni l-a luat la el pe Eugen Doga. Când, în mod firesc, ar fi trebuit să celebrăm viaţa, ne luăm rămas-bun de la cel care a transformat sunetul în lumină: compozitorul, pedagogul, omul de cultură Eugen Doga. A plecat în tăcerea cerească cel care ne-a făcut cunoscuţi în lume prin muzica sa nepământeană, vibrând între Eminescu şi lacrimă, între vals şi eternitate”, se arată în mesajul instituţiei.

Biografie

Născut pe 1 martie 1937, în satul Mocra din raionul Rîbniţa, Eugen Doga a fost un simbol al culturii moldoveneşti şi una dintre cele mai respectate figuri ale muzicii est-europene.

Citește și
actor alexandru georgescu
Doliu în lumea teatrului. A murit actorul Alexandru Georgescu

Cu o carieră de peste şase decenii, a compus muzică de film, balet, corală şi instrumentală, creând un univers sonor inconfundabil, în care sensibilitatea, romantismul şi rădăcinile folclorice s-au împletit armonios.

A devenit cunoscut pe plan internaţional prin coloanele sonore ale filmelor regizate de Emil Loteanu, precum „Lăutarii”, „Tandra mea fiară” şi „Maria, Mirabela”. Valsul din „Tandra mea fiară” a fost inclus de UNESCO în lista capodoperelor muzicale ale secolului al XX-lea şi a răsunat pe marile scene ale lumii, inclusiv la Jocurile Olimpice.

Eugen Doga a fost autorul baletului „Luceafărul”, inspirat de poemul lui Mihai Eminescu, şi al numeroase lucrări simfonice, corale şi de cameră.

A compus muzică pentru peste 200 de filme, fiind unul dintre cei mai prolifici compozitori din fostul spaţiu sovietic.

Distins cu titlul de Artist al Poporului al U.R.S.S., cu Ordinul Republicii Moldova şi cu Ordinul Steaua României, Eugen Doga a fost nu doar un creator de excepţie, ci şi un promotor al valorilor culturale româneşti şi europene.

A sprijinit constant tinerii muzicieni şi a pledat pentru unitatea culturală dintre Moldova şi România.

În ultimii ani, deşi în vârstă, a rămas activ, participând la evenimente, scriind muzică şi fiind omagiat de comunităţi culturale din întreaga lume.

Ultimele sale apariţii publice au avut loc în martie şi iunie 2025, când a fost sărbătorit la Chişinău şi la Bookfest Bucureşti.

„Republica Moldova pierde astăzi un ambasador al muzicii şi sufletului său, dar moştenirea lui Eugen Doga va continua să inspire generaţii întregi, dincolo de timp şi graniţe”, precizează Ministerul Culturii de la Chişinău.

„Astăzi, când notele sale rămân suspendate în aer, când valsurile lui se aştern peste amintire, îi spunem cu durere, dar şi cu recunoştinţă: Drum lin, Maestre! Să-ţi fie eternă amintirea, acolo unde ai plecat să compui muzică pentru Dumnezeu...”, este mesajul publicat de Ministerul Culturii.

„Familia este portul meu originar”, spunea maestrul moldovean.

În jurul său, familia a fost o ancoră tăcută şi un sprijin constant.

Soţia sa, Natalia, i-a fost îngerul păzitor, iar fiica sa, Viorica, i-a dus şi îi va duce mai departe talentul, însă în altă formă de artă – filmul documentar, informează portalul Ştiri.md.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
Citește și...
Actorul care a îngrozit milioane de oameni a murit într-un ospiciu. Rolul l-a făcut celebru
Actorul care a îngrozit milioane de oameni a murit într-un ospiciu. Rolul l-a făcut celebru

Actorul din filmele de groază Ed Gale, cunoscut mai ales pentru rolul păpușii Chucky din filmul de groază Child's Play din 1988, a decedat, iar familia sa a confirmat vestea tristă.

Doliu în lumea teatrului. A murit actorul Alexandru Georgescu
Doliu în lumea teatrului. A murit actorul Alexandru Georgescu

Teatrul Naţional "I. L. Caragiale" Bucureşti a anunţa duminică decesul actorului Alexandru Georgescu, în vârstă de 76 de ani.

Concluzie șocantă a legiștilor : Gene Hackman era dependent de soția lui, decedată prima, fără să mai poată să-l îngrijească
Concluzie șocantă a legiștilor : Gene Hackman era dependent de soția lui, decedată prima, fără să mai poată să-l îngrijească

Actorul Gene Hackman a murit din cauza unei boli cardio-vasculare, hipertensive, maladia Alzheimer fiind un factor agravant, spun anchetatorii americani.

Gene Hackman a murit din cauza unei afecțiuni cardiace, iar soţia sa din cauza unui virus. Boala de care suferea actorul
Gene Hackman a murit din cauza unei afecțiuni cardiace, iar soţia sa din cauza unui virus. Boala de care suferea actorul

Autorităţile au dezvăluit vineri că actorul Gene Hackman a murit din cauza unei afecţiuni cardiace, la o săptămână după ce soţia sa murise în urma unei infecţii cu hantavirus la domiciliul lor din Santa Fe.

Gene Hackman ar fi murit cu nouă zile înainte ca trupul său și al soției să fie descoperite, conform poliției
Gene Hackman ar fi murit cu nouă zile înainte ca trupul său și al soției să fie descoperite, conform poliției

Actorul Gene Hackman a murit probabil cu nouă zile înainte ca trupurile sale şi ale soţiei sale, pianista Betsy Arakawa, să fie descoperite miercuri în casa lor din Santa Fe, New Mexico, a declarat vineri şeriful comitatului, potrivit Reuters.

Recomandări
Ce prevede reforma administrației publice: reduceri de posturi, impozite mărite și noi atribuții pentru autoritățile locale
Ce prevede reforma administrației publice: reduceri de posturi, impozite mărite și noi atribuții pentru autoritățile locale

Cheltuielile bugetare vor fi reduse în anul 2026 cu 3,367 miliarde lei, ca urmare a aplicării unui proiect de lege privind creșterea capacității financiare a unităților administrativ-teritoriale și eficientizarea administrației publice.

Protestele s-au extins în 180 de orașe din Iran. În Europa se văd deja „ultimele zile” ale regimului de la Teheran
Protestele s-au extins în 180 de orașe din Iran. În Europa se văd deja „ultimele zile” ale regimului de la Teheran

Victimele reprimării sângeroase din Iran se numără cu miile. Donald Trump a ținut o ședință la Casa Albă, pe tema protestelor violente, și amenință cu măsuri foarte dure dacă liderii de la Teheran vor începe să-i spânzure pe protestatari.

Explicația ministrului Energiei pentru frigul din spitale și blocuri: „Se termină gerul și automat intră lucrurile în normal”
Explicația ministrului Energiei pentru frigul din spitale și blocuri: „Se termină gerul și automat intră lucrurile în normal”

Pe lângă zecile de mii de apartamente în care temperatura este ca în peșteră și nici nu este apă caldă la robinet, în București este afectată și activitatea unor spitale.