Detalii revoltătoare în cazul profesoarei care a atacat copiii cu spary lacrimogen, în clasă

×
Codul embed a fost copiat

Incident revoltător la o şcoală din Satu Mare. O învăţătoare de 43 de ani a golit un spray lacrimogen în sala de clasă unde învăţau 13 elevi de 6 şi 7 ani.

Cei mici erau agitaţi pentru că unul dintre ei voia la toaletă, iar învăţătoarea nu i-a dat voie şi, în acest fel, a considerat că îi potoleşte pe toţi. Doi copii au avut nevoie de îngrijiri medicale.

După incident, femeia a fost reţinută de poliţie şi i-a fost desfăcut contractul de muncă.

Învăţătoarea Luminiţa Farcău preda la şcoala din localitatea Săltau, judeţul Satu Mare, de doar trei zile. Era suplinitoare şi avea un contract de muncă încheiat pe o perioadă determinată de un an.

În timpul orei, un băiat de 7 ani i-ar fi cerut permisiunea să meargă la toaletă, dar, cum ea l-a refuzat, cel mic a început să se agite, iar ceilalţi elevi au făcut zarvă.

Citește și
elevi
Profesoară din Satu Mare, reținută după ce a atacat 2 copii cu spray lacrimogen

Acela a fost momentul când învăţătoarea a scos din geantă spray-ul lacrimogen şi a pulverizat conţinutul flaconului înspre copii.

Mama unuia dintre elevi: „Copiii erau puţini agitaţi, cum s-au întors din vacanţă. La un moment dat, un băiat a vrut să meargă la toaletă, învăţătoarea nu l-a lăsat şi atunci copiii au devenit agitaţi şi învăţătoarea a dat cu spray lacrimogen în clasă. La copil îi este frică şi refuză să mearga acum la şcoală. Nu ştim ce să facem”.

Doi elevi, o faţă de 7 ani şi un băiat de 6 ani, au avut de suferit.

Tatăl fetei de 7 ani: „M-a sunat băiatul, care e în clasa a şaptea, că doamna învăţătoare de la fată din clasă a dat cu spray lacrimogen în clasă. A spus că a fost în legitima apărare, dar de cine să se apere, de copiii de 6-7 ani te aperi? Nu e normal aşa ceva!”.

Unchiul fetei de 7 ani: „Nu-i normal ce s-a întâmplat. Învăţătoare, dacă nu e făcută să predea, să fie la catedră şi nu are răbdare, trebuia să stea acasă”.

După ce învăţătoarea a pulverizat spray lacrimogen în clasă, copiii au început să ţipe. Alertaţi, cei din conducerea şcolii au chemat un echipaj medical, care le-a acordat îngrijiri. Cei mici se plângeau că nu pot deschide ochii şi nu pot să respire.

Directorul școlii: „În clasă erau 13 copii, totul s-a întâmplat în timpul orei. Femeia nu are nicio scuză, dar ea şi-a justificat fapta, zicând că a vrut să se apere”.

După incident, învăţătoarea şi-a pierdut serviciul.

Călin Durlă, Inspectoratul școlar Satu Mare: „Ea a optat să predea acolo, dar şi în trecut a avut probleme de adaptare. La nicio şcoală nu a reuşit să stea câteva luni, însă nu a mai fost agresivă în trecut. Femeia avea avizul de la medicul de familie”.

Luminiţa Farcău a fost reţinută pentru 24 de ore pentru rele tratamente şi purtare abuzivă. Clasa la care preda a fost preluată de o altă învăţătoare. Pedeapsa maximă pentru acuzaţiile care îi sunt aduse poate ajunge la 7 ani de închisoare.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
O femeie din Bacău a căzut în plasa hoților prin metoda „accidentul”. Cât a pierdut
O femeie din Bacău a căzut în plasa hoților prin metoda „accidentul”. Cât a pierdut

O fostă profesoară din judeţul Bacău a căzut în plasa escrocilor şi a pierdut dintr-un foc 35.000 de lei, păcălită prin clasica metodă „accidentul”.

Profesoară din Satu Mare, reținută după ce a atacat 2 copii cu spray lacrimogen
Profesoară din Satu Mare, reținută după ce a atacat 2 copii cu spray lacrimogen

O învăţătoare în vârstă de 43 de ani din Satu Mare a fost reținută pentru 24 de ore după ce a pulverizat spray lacrimogen către doi copii, de 6 ani şi de 7 ani, relatează presa locală.

Ce le-a cerut o profesoară din Buzău elevilor ei, în loc de flori, în prima zi de școală
Ce le-a cerut o profesoară din Buzău elevilor ei, în loc de flori, în prima zi de școală

O profesoară din Buzău le-a cerut elevilor să nu cumpere flori în prima zi de școală, ci să cumpere în schimb rechizite. Mai mult decât atât, aceasta le-a sugerat să doneze rechizitele copiilor care nu au posibilitatea să și le cumpere.

Profesoară, arestată pentru că a întreţinut relaţii sexuale cu un elev în vacanța de vară
Profesoară, arestată pentru că a întreţinut relaţii sexuale cu un elev în vacanța de vară

O profesoară de 33 de ani din Statele Unite a fost arestată după ce a fost acuzată că a întreținut relații sexuale cu un fost elev.

Recomandări
PNRR, cursă contra cronometru. România trebuie să atragă într-un an suma pe care a reușit să o obțină în ultimii patru
PNRR, cursă contra cronometru. România trebuie să atragă într-un an suma pe care a reușit să o obțină în ultimii patru

Cu un an înainte de termenul-limită de implementare, Planul Național de Redresare și Reziliență rămâne una dintre cele mai mari mize economice ale României.

Atac cu drone al Rusiei în prima zi a anului, în apropiere de Tulcea. România a ridicat avioane de luptă
Atac cu drone al Rusiei în prima zi a anului, în apropiere de Tulcea. România a ridicat avioane de luptă

Ministerul Apărării anunţă că, joi dimineaţă, s-au înregistrat un nou atac rusesc cu drone asupra porturilor ucrainene de la Dunăre, fiind ridicate două aeronave din Baza 86 Aeriană de la Feteşti.

Horoscop anul 2026, cu Neti Sandu. Cum va fi noul an pentru fiecare zodie. Previziuni, transformări și sfaturi
Horoscop anul 2026, cu Neti Sandu. Cum va fi noul an pentru fiecare zodie. Previziuni, transformări și sfaturi

Neti Sandu și Andreea Marinescu discută despre anul 2026 din perspectiva astrologică: momentele cheie, schimbările importante și mesajele pe care astrele ni le transmit.