Cutremur cu magnitudinea de 3,1 pe scara Richter in judetul Buzau, la miezul noptii

61830484

Un cutremur cu magnitudinea de 3,1 grade pe scara Richter s-a produs miercuri la miezul noptii, ora locala 0:44, in judetul Buzau, potrivit Institutului National de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pamantului (INFP).

Seismul a avut loc la o adancime de 139 de kilometri. De la inceputul acestei luni, in Romania s-au produs 12 cutremure cu magnitudini intre 2 si 3,1 grade pe scara Richter.

Cel mai important seism din acest an s-a inregistrat in data de 24 septembrie, la ora locala 2:11, in zona Vrancea, si a avut o magnitudine de 5,3 grade pe Richter.

In 2015, cel mai puternic seism a avut magnitudinea de 4,9 grade pe scara Richter si s-a inregistrat in data de 29 martie, in judetul Buzau.

Potrivit datelor INFP, cea mai importanta miscare tectonica din Romania din ultimii ani a fost inregistrata in anul 2014, pe 22 noiembrie, cand s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter, acesta fiind resimtit si la Bucuresti.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Accidente in lant pe A2, din cauza poleiului. Sofer: "Am incercat sa pun frana, dar nicio masina performanta nu se opreste"

A fost un nou carambol astazi, pe Autostrada Soarelui, dovada ca nu am invatat nimic din lectia ingrozitoare de acum doua saptamani, soldata cu 4 morti.

Patru imobile din Capitala au fost cuprinse de flacari. Trei persoane au inhalat dioxid de carbon si au primit ingrijiri

Un incendiu de proportii a izbucnit marti seara intr-un cartier din nordul Capitalei. Patru case au fost cuprinse de flacari violente, iar pompierii au intervenit de urgenta pentru a potoli valvataia.

Grupare de frauda informatica si spalare de bani, destructurata de DIICOT. Cum faceau suspectii bani din nimic

Procurorii DIICOT au destructurat o grupare de frauda informatica, fals informatic si spalare de bani, care a adus un prejudiu de peste 4 milioane de euro.
 

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.