CSM a respins cererea lui Kovesi de recunoaştere a gradului profesional corespunzător PÎCCJ

Codruta Kovesi, DNA
Pro TV

Secţia pentru procurori a CSM a respins, marţi, cererea depusă de Kovesi de recunoaştere a gradului profesional corespunzător Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

"Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a hotărât respingerea cererii formulate de Laura Codruţa Kovesi, procuror în cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Biroul teritorial Sibiu, în prezent delegată la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Serviciul îndrumare şi control, de recunoaştere a gradului profesional corespunzător Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie", se arată în decizia CSM, relatează Agerpres.

Kovesi a fost revocată din funcţia de procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie printr-un decret emis, pe 9 iulie, de preşedintele Klaus Iohannis, care a pus în aplicare o decizie a Curţii Constituţionale. După revocare, Secţia pentru procurori a CSM a decis ca Laura Codruţa Kovesi să se întoarcă la DIICOT Sibiu, unde a activat înainte de a fi numită, în anul 2006, în funcţia de procuror general al României.

Ulterior, procurorul general Augustin Lazăr a decis ca Laura Codruţa Kovesi să fie delegată la Parchetul General - Serviciul de îndrumare şi control.

Pe 15 octombrie, ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, declara că Laura Codruţa Kovesi trebuie să plece de la Parchetul General dacă nu are grad profesional corespunzător, conform noilor reglementări introduse prin ordonanţa de urgenţă de modificare a legilor Justiţiei.

Citește și
tudorel toader
Precizările ministrului Toader despre Kovesi: "Nu poate să rămână la Parchetul de pe lângă ÎCCJ"

"Pentru procurorii de la DNA şi DIICOT se prevăd nişte condiţii: vechime în profesie, să nu fi fost sancţionaţi disciplinar, să aibă o bună conduită, să aibă o pregătire profesională. La procurorii de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie nu era prevăzut decât criteriul vechimii în muncă. Prin ordonanţa de urgenţă am introdus un alineat nou, în care spunem că, pentru a fi numiţi în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, procurorii trebuie să nu fi fost sancţionaţi disciplinar, să aibă o bună pregătire profesională, o conduită morală ireproşabilă şi gradul profesional egal cu cel corespunzător cu al parchetului de pe lângă curtea de apel. Dacă (Kovesi - n.r.) are gradul de tribunal, nu poate să rămână la PÎCCJ, pentru simplul motiv că ar sări de la tribunal la PÎCCJ, peste curtea de apel", declara atunci Tudorel Toader. 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO "Sunt naturali?" Noua prezentatoare de la Real Madrid îi pune pe jar pe spanioli: "Cât de sexy ești!"
FOTO "Sunt naturali?" Noua prezentatoare de la Real Madrid îi pune pe jar pe spanioli: "Cât de sexy ești!"
Citește și...
CSM amână pentru 5 decembrie discutarea acţiunii disciplinare exercitată de IJ împotriva lui Kovesi
CSM amână pentru 5 decembrie discutarea acţiunii disciplinare exercitată de IJ împotriva lui Kovesi

Secţia pentru procurori în materie disciplinară a CSM a amânat miercuri, pentru 5 decembrie, discutarea acţiunii disciplinare exercitată de Inspecţia Judiciară împotriva Laurei Codruţa Kovesi.

Precizările ministrului Toader despre Kovesi:
Precizările ministrului Toader despre Kovesi: "Nu poate să rămână la Parchetul de pe lângă ÎCCJ"

Tudorel Toader a precizat că urmare a OUG adoptate de Guvern pentru modificarea legilor justiţiei, Laura Codruţa Kovesi, dacă are gradul de procuror la Parchetul de pe lângă tribunal, nu poate rămâne la Parchetul de pe lângă Înalta Curte.

Recomandări
Victor Ponta, întrebat dacă nu îi este rușine să candideze la Președinția României: ”Sunt foarte mândru să candidez”
Victor Ponta, întrebat dacă nu îi este rușine să candideze la Președinția României: ”Sunt foarte mândru să candidez”

Mai este doar o săptămână până la startul campaniei electorale, însă lupta devine tot mai acerbă, de la zi la zi.

Crin Antonescu a dezvăluit lucrurile pe care le are în comun cu fostul președinte Iohannis. Ce minister i-ar da lui Simion
Crin Antonescu a dezvăluit lucrurile pe care le are în comun cu fostul președinte Iohannis. Ce minister i-ar da lui Simion

Candidatul la alegerile prezidenţiale susţinut de coaliţia aflată la guvernare, Crin Antonescu, a răspuns la toate întrebările picante în emisiunea ”La Măruță” de la PRO TV și a dezvăluit ce lucruri are în comun cu fostul președinte Iohannis.  

MApN, despre dezinformările privind mobilizarea tinerilor români: Nu am luat în calcul serviciul militar obligatoriu
MApN, despre dezinformările privind mobilizarea tinerilor români: Nu am luat în calcul serviciul militar obligatoriu

MApN semnalează pe platforma Inforadar dezinformări privind presupuse mobilizări ale rezerviștilor și pregătirea populației pentru apărare, în contextul războiului din Ucraina, subliniind că aceste narațiuni nu au temei legal și sunt false.