Coronavirus România LIVE UPDATE 26 iulie. Autoritățile au anunțat 1120 de cazuri noi

62130512
Pro TV

Coronavirus România, 26 iulie. Până duminică au fost confirmate 44.798 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.120 de cazuri noi de persoane infectate cu COVID – 19 (față de 1.284 de cazuri noi, sâmbătă), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 22 de decese (17 bărbați și 5 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bihor, Brăila, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Vrancea și București.

De asemenea, la secțiile de terapie intensivă sunt internați 351 de pacienți.

coronavirus Romania 26 iulie

Bilanțul de duminică, 26 iulie: 1120 de cazuri noi

 

”Până astăzi, 26 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 44.798 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

25.643 de pacienți au fost declarați vindecați și 3.572 pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.120 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV - 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 379 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.  Până astăzi, 2.187 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În intervalul 25.07.2020 (10:00) – 26.07.2020 (10:00) au fost înregistrate 22 de decese (17 bărbați și 5 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bihor, Brăila, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Vrancea și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 6 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 decese la categoria de peste 80 de ani.

20 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru altul nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.662. Dintre aceștia, la ATI sunt internați 351 de pacienți.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.102.901 de teste. Dintre acestea 15.098 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 8.679 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 6.419 la cerere. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 20 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 26 iulie.

Pe teritoriul României, 2.062 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.665 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 11.011 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 9 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 746 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 2.388 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 506.460 de lei.
De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost constatată, ieri, o infracțiune pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Bilanțul de sâmbătă, 25 iulie: 1.284 de noi îmbolnăviri.

 

Un număr de 1.284 de cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19 au fost înregistrate, faţă de ultima raportare, în urma testelor efectuate la nivel naţional, a transmis sâmbătă Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează GCS.

Până sâmbătă, pe teritoriul României, au fost confirmate 43.678 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. GCS precizează că 25.373 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi şi 3.106 pacienţi asimptomatici au fost externaţi la 10 zile după depistare.

GCS arată că până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 1.087.783 de teste. Dintre acestea 22.511 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.182 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical, iar 9.329 la cerere. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate şi rezultatele a 11.616 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore şi transmise până la data de 25 iulie.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Nereguli grave descoperite la cantina unei școli private din Ilfov. Elevii primeau alimente expirate. FOTO

Inspectorii ANSVSA din cadrul DSVSA Ilfov au verificat blocul alimentar al British School of Bucharest, situată în judeţul Ilfov, şi au depistat nereguli grave, pentru care au aplicat amenzi în valoare de 27.000 de lei.

Eurostat: România pierde populație în ritm alarmant și îmbătrânește mai rapid decât aproape toată Europa

În 2025, UE avea 451 de milioane de locuitori, cu un milion mai mult decât în ​​2024, arată un raport publicat, joi, de Eurostat.

Un bărbat din Timiș a fost arestat după ce polițiștii au descoperit ce ascundea într-un boiler ridicat de la curier

Un bărbat de 31 de ani a fost arestat preventiv după ce a fost prins în flagrant, la Timişoara, transportând 6,5 kilograme de canabis ascunse într-un boiler ridicat de la o firmă de curierat, a anunţat Poliţia Timiş.

Recomandări
Reacții dure, după ce Ilie Bolojan a criticat proiectul nuclear american SMR de la Doicești: ”Transmite un semnal” către SUA

Declarațiile premierului interimar Ilie Bolojan privind ”problemele” cu care se confruntă proiectul SMR - al mini-reactoarelor nucleare americane de la Doicești - a provocat reacții dure nu doar în rândul PSD, ci și al colegilor săi din PNL.

Ce s-a întâmplat, de fapt, cu liftul căzut în gol la Ministerul Transporturilor. „Nu au funcționat”

Frânele de siguranţă ale liftului implicat, joi, într-un incident la Palatul CFR din Bucureşti nu au funcţionat, iar ISCIR face o expertiză pentru a stabili de ce mecanismele nu s-au activat.

Mario Iorgulescu a fost condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare

Mario Iorgulescu - fiul şefului Ligii Profesioniste de Fotbal, Gino Iorgulescu - a fost condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare, joi, conform portalului instanțelor.