Copilul care a murit la spitalul privat s-ar fi chinuit 8 ore. "Ne-au distrus viaţa"

×
Codul embed a fost copiat

"Șoc hemoragic", aceasta este cauza morţii băiețelului de nici doi ani operat la spitalul clinic Sanador din Capitală.

Este rezultatul preliminar al autopsiei făcute marți la Institutul de Medicină Legală. Potrivit specialiştilor, cel mic a sângerat intern până a murit.

Părinţii sfâşiaţi de durere i-au luat trupul acasă şi se pregătesc de înmormântare, însă anchetele sunt abia la început.

Bunică lui Ștefan: "Nişte criminali care ne-au distrus viaţa, au omorât un copil".

Autopsia a început miercuri, puţin după ora 9:00 dimineaţa, iar înainte de prânz medicii legişti le-au dat părinţilor certificatul de deces pe care scrie: "şoc hemoragic, hemoragie retroperitoneală.

Citește și
stefan
Ștefan a sângerat până a murit în spital, a constatat INML. Mama: ”Ei ziceau că e în regulă”

Foto: Certificatul de deces

Copilul a fost internat pentru o operaţie de coborâre a unui testicul.

Surse din cadrul anchetei spun că, postoperator, a apărut o hemoragie la nivelul operaţiei, care în cele din urmă a ajuns în abdomen, în spatele peritoneului, unde s-a format un hematom retroperitoneal. Ce s-a întâmplat în orele de după intervenţia chirurgicală vor stabili autorităţile.

Andreea Duță, mama copilului: "Copilul în sală transpira şi noi ziceam că nu e regulă şi ei ziceau că este în regulă, noi l-am monitorizat..."

În cele mai multe cazuri, astfel de intervenţii se realizează prin efectuarea unei incizii la nivel inghinal unde se introduce o pensă cu ajutorul căreia se trage testicolul blocat. Opt ore au trecut de la intervenţia chirurgicală şi până în momentul în care Ştefan s-a stins. Verificările făcute până acum la spitalul privat arată că mai mulţi doctori au mers să îl vadă în toată această perioadă, dar au consemnat în fișe că starea generală este satisfăcătoare.

În acest moment cazul lui Ştefan este anchetat de procurori, dar şi de Colegiul Medicilor.

Un pas important care va fi făcut în desluşirea acestui caz va fi ancheta Colegului Medicilor. Doctorii care au făcut operaţia, dar şi cei care l-au consultat după intervenţia chirurgicală vor veni aici să dea declaraţii. Trebuie să se afle cum a fost posibil ca nimeni să nu recunoască semnele unui şoc hemoragic.

Reprezentanţii spitalului Sanador au dat miercuri un comunicat în care au precizat:

"Conform documentației medicale avute la dispoziție precum și declarațiilor medicilor implicați, rezultă că au fost respectate întocmai toate procedurile și protocoalele medico-chirurgicale aferente afecțiunilor respective și simptomatologiei ulterioare intervenției chirurgicale".

"Menționăm încă o dată că este vorba despre un deces din cauze necunoscute, iar până la finalizarea de către INML a expertizei medico-legale, care va stabili cauzele decesului, este inadmisibilă insinuarea existenței unei culpe în sarcina Spitalului Clinic Sanador".

Foto: Spitalul Clinic Sanador

Miercuri, după ce rezultatele autopsiei au fost făcute publice, reprezentanții Sanador nu au exprimat niciun punct de vedere.

Miercuri, băieţelul va fi condus pe ultimul drum.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Superba Niina Petrokina a cucerit al doilea său titlu european la patinaj artistic
GALERIE FOTO Superba Niina Petrokina a cucerit al doilea său titlu european la patinaj artistic
Citește și...
Decizia Colegiului Medicilor în cazul chirurgilor care l-au operat pe copilul mort în spitalul privat din Capitală
Decizia Colegiului Medicilor în cazul chirurgilor care l-au operat pe copilul mort în spitalul privat din Capitală

Zi neagră pentru părinţii lui Ştefan, băieţelul care a murit în urma unei intervenţii la Spitalul Clinic Sanador din Capitală. Îşi înmormântează, miercuri, copilul şi spun că vor merge mai departe să îşi caute dreptatea.

Ștefan a sângerat până a murit în spital, a constatat INML. Mama: ”Ei ziceau că e în regulă”
Ștefan a sângerat până a murit în spital, a constatat INML. Mama: ”Ei ziceau că e în regulă”

''Șoc hemoragic'', aceasta este cauza morţii băieţelului de nici 2 ani, operat la spitalul clinic Sanador, din Capitală. Este rezultatul preliminar al autopsiei făcută la Institutul de Medicină Legală.

Rezultatele primului control la spitalul privat în care a murit un copil după o operaţie de rutină
Rezultatele primului control la spitalul privat în care a murit un copil după o operaţie de rutină

Se fac mai multe anchete în cazul băieţelului de un an şi zece luni care a murit sâmbătă noapte la un spital privat din capitală.

Copil mort într-un spital privat: se fac mai multe anchete. Colegiul Medicilor s-a autosesizat
Copil mort într-un spital privat: se fac mai multe anchete. Colegiul Medicilor s-a autosesizat

Se fac mai multe anchete în cazul băieţelului de un an şi zece luni care a murit sâmbătă noapte la un spital privat din capitală. Ministerul a trimis Direcţia de Sănătate Publică, pentru a stabili dacă au fost respectate procedurile şi protocoalele.

Cazul copilului mort. Raportul preliminar al controlului efectuat de DSP la Sanador
Cazul copilului mort. Raportul preliminar al controlului efectuat de DSP la Sanador

Raportul preliminar al controlului efectuat de DSP Bucureşti la Sanador a constatat că s-au respectat procedurile igienico sanitare.

Recomandări
Performanță istorică. Dacia a câștigat legendarul Raliu Dakar
Performanță istorică. Dacia a câștigat legendarul Raliu Dakar

Pilotul Dacia, Nasser Al Attiyah (Qatar), a câştigat, sâmbătă, al şaselea său Raliu Dakar, la finalul celei de-a 13-a şi ultimei etape a acestei curse legendare, care se desfăşoară din 2020 în Arabia Saudită.

Gerul a pus stăpânire pe România. Orașul în care s-au înregistrat minus 21 de grade Celsius
Gerul a pus stăpânire pe România. Orașul în care s-au înregistrat minus 21 de grade Celsius

Gerul a pus stăpânire pe mare parte din România, în special pe zona Moldovei. La Miercurea Ciuc, sâmbătă dimineață au fost și minus 21 de grade Celsius, iar la Botoșani, termometrele s-au oprit la minus 17 grade.  

Șase indivizi au fost arestați în Lituania pentru incendierea unei fabrici militare. Suspecții au legături cu România
Șase indivizi au fost arestați în Lituania pentru incendierea unei fabrici militare. Suspecții au legături cu România

Autoritățile din Lituania au anunțat că Serviciul de Informații al Rusiei a coordonat un grup de 6 indivizi care ar fi pus la cale incendierea unei fabrici de echipamente militare.