CNSAS: Un candidat al Partidului Oamenilor Tineri la Camera Deputaţilor a fost ofiţer al Securităţii comuniste

62503094

Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (CNSAS) a anunţat miercuri că Marian Rizea, candidat al Partidului Oamenilor Tineri (POT) la Camera Deputaţilor, a lucrat ca ofiţer pentru fosta Securitate.

Conform documentelor de la CNSAS, în perioada 1985 - 1988, Marian Rizea a lucrat la Securitatea Municipiului Mediaş, iar între anii 1988 - 1989 a activat la Inspectoratul Judeţean Prahova - Serviciul 2A.

Concret, Marian Rizea a fost locotenent major în cadrul Inspectoratului de Securitate Sibiu - Securitatea Municipiul Mediaş, iar în această calitate a participat la acţiunea de urmărire a unui bărbat (M.W.M.), supravegheat deoarece a fost descoperit ascultând emisiunea "Actualitatea Americană" la postul de radio Europa Liberă.

Subordonaţii lui Rizea au primit sarcina să semnaleze orice manifestare a lui M.W.M. şi "dacă face comentarii de natură politică".

De asemenea, în anul 1987, o persoană de încredere i-a semnalat lui Rizea că şefa Serviciului CTC din cadrul Întreprinderii de Pielărie şi Încălţăminte "8 Mai" a avut în birou "manifestări duşmănoase deosebit de dure la adresa politicii de partid şi de stat şi a înaltelor personalităţi".

Ca urmare, Marian Rizea a dat dispoziţie ca femeia să fie verificată complex prin-un dosar de urmărire informativă (D.U.I), respectiv "dacă întreţine legături cu cetăţenii străini, modul în care se achită de sarcinile şi răspunderile profesionale, refuzurile de marfă de la partenerii externi.

În urma investigaţiilor, doi colegi ai şefei Serviciului CTC au semnalat securiştilor că femeia "are manifestări duşmănoase la adresa politicii, manifestări exprimate cu multă abilitate şi acoperire".

În baza acestor probe prezentate în instanţă de CNSAS, Curtea de Apel Bucureşti a decis în octombrie 2015 că Marian Rizea a fost lucrător al Securităţii.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
500 de cupluri au sărbătorit nunta de aur, la Iași. Cuplurile au dezvăluit secretul unei căsnicii de jumătate de secol

De Ziua Familiei, 500 de cupluri care au făcut nunta de aur, în ultimul an, au fost premiate, la Iași. Emoționați și fericiți ca în prima zi, soții care au împlinit 50 de ani de la căsătorie și-au făcut apoi declarații de dragoste și au petrecut pe ring.

Constanța, animată în primul weekend al programului „Litoralul pentru Toți”. Mii de turiști au acaparat faleza Cazinoului

Soare cât vezi cu ochii, apă turcoaz și o atmosferă ca în plin sezon estival. La Constanța, sâmbătă, turiștii s-au bucurat de vremea superbă și au umplut faleza Cazinoului cu entuziasmul lor.

Vremea rea nu i-a ținut pe bucureșteni în case. Calea Victoriei a rămas plină de viață chiar și pe ploaie și vânt

O ploaie scurtă de primăvară nu a dat peste cap planurile de weekend ale bucureștenilor, sâmbătă seară.

Recomandări
Zelenski și Maia Sandu condamnă planul Rusiei de a acorda mai ușor cetățenie locuitorilor din Transnistria: Căută noi soldați

Volodimir Zelenski și Maia Sandu avertizează că planul Rusiei de a simplifica acordarea cetățeniei pentru locuitorii din Transnistria poate ascunde atât o tentativă de recrutare militară, cât și o nouă încercare a Moscovei de a-și consolida influența.

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Performanță uriașă pentru România: Alexandra Căpitănescu a terminat pe podium Eurovision 2026. Bulgaria e marea câștigătoare

Cântăreaţa Dara a adus, sâmbătă seara, Bulgariei prima victorie la Concursul Eurovision, cu piesa „Bangaranga”, un imn al petrecerii şi al emancipării. România, prin Alexandra Căpitănescu cu piesa "Choke Me", s-a clasat pe locul trei.