Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunţă că valabilitatea rovinietei nu se prelungeşte automat în perioada stării de urgenţă.
”Având în vedere informaţiile apărute în spaţiul public şi întrebările primite în această perioadă cu privire la menţinerea valabilităţii rovinietelor care expiră în perioada stării de urgenţă, CNAIR informează utilizatorii reţelei de drumuri naţionale şi autostrăzi că rovinietele NU SE ÎNCADREAZĂ în categoria «documentelor eliberate de autorităţile publice», motiv pentru care valabilitatea acestora încetează la sfârşitul ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitat tariful”, a transmis CNAIR.
Art. 14 din Decretul preşedintelui pentru instituirea stării de urgenţă prevede ”Se menţine valabilitatea documentelor eliberate de autorităţile publice care expiră pe perioada stării de urgenţă”.
Şase noi puncte fixe de control în ce priveşte valabilitatea rovinietei sunt puse în funcţiune începând de joi, pe reţeaua de drumuri naţionale şi autostrăzi.
Şoferii care nu au asigurare RCA ar putea fi identificaţi în trafic prin intermediul camerelor CNAIR prin care se verifică plata rovinietei, a afirmat, marţi, vicepreşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară Cristian Roşu.
Iarna a venit brusc, la final de ianuarie, și a cuprins în forță jumătate de țară. A nins susținut și a bătut viscolul. În cinci județe este cod portocaliu de vreme rea.
Vladimir Putin, președintele Rusiei, a transmis, vineri, în cadrul Consiliului de Securitate, că Rusia dorește să extindă limitele platformei sale continentale din Oceanul Arctic.
Premierul polonez a anunțat că țara sa va trimite Ucrainei încă 60 de tancuri modernizate, pe lângă cele 14 Leopard, pe care s-a angajat să le livreze alături de alți aliați.