Circ in fata fostei case a lui Dan Adamescu. Fiul vitreg a golit vila de tablouri si mobila, "pentru a le proteja de ploaie"

×
Codul embed a fost copiat

Scandalul urias din familia miliardarului Dan Adamescu a ajuns in faza acuzatilor de furt. Dupa moartea omului de afaceri, fosta sotie sustine ca fiul vitreg le-ar fi ordonat angajatilor sa goleasca vila.

Cele doua tabere isi disputa bunuri evaluate la trei milioane si jumatate de euro. Trimisii lui Alexander Adamescu insista ca ei vor doar sa protejeze de ploaie tablourile si mobilierul dupa ce casa impresionanta a inceput sa se degradeze si sa curga apa prin pereti. In plin circ, a aparut si politia.

Dupa moartea miliardarului, in urma cu aproape doua luni, razboiul din familia Adamescu nu se duce doar in salile de judecata, ci si in vila pe care cei doi soti au impartit-o. Locuinta, fosta casa a lui Gheorghe Maurer, este evaluata la cateva milioane de euro si se afla in proprietatea uneia dintre companiile controlate acum de fiul omului de afaceri. La fel si obiectele pe care angajatii lui Alexander Adamescu le-au incarcat duminica intr-un camion. De-aici si scandalul.

Catalin Galan, avocatul lui Carmen Adamescu: ''Aceasta actiune de sustragere comandata de domnul Alexander a inceput inca din februarie. Practic, bunurile care valoreaza 3,5 mil aflate in imobil au fost sustrase rand pe rand. Obiecte de arta, tablouri mobilier clasic. Lucruri care au fost dobandite in timpul casatoriei si care trebuie sa faca parte din masa succesorala.''

Fals, sustin cei din tabara adversa.

Citește și
dan adamescu inmormantare
Dan Adamescu a fost condus pe ultimul drum de sora sa si de cele 2 sotii. Alexander: "Ea nu a plans o lacrima dupa tatal meu"

Mihai Nichita, administratorul vilei: ''Bunurile trebuie conservate pentru ca sunt bunurile unor societati comerciale. Sunt inventiariate, au fost fotografiate. Nu le duce nimeni acasa.''

Probleme hidrotehnice sunt si in dormitorul in care a trait Dan Adamescu pana in ziua in care a fost incarcerat.

Carmen Frunza, avocata lui Alexander Adamescu: "Si daca ar fi fost vorba despre o sustragere a bunurilor, acestea nu pot fi valorificate. Actiunile societatii sunt sechestrate de DNA."

Piesele de mobilier adunate din casa din Aviatorilor au fost aduse la unul din sediile firmelor controlate de Alexander Adamescu.

Carmen Adamescu urmareste evolutia conflictului de la distanta. Si-a trimis avocatii sa negocieze, dar a chemat si politia. In tot acest timp, fiul sau vitreg ii transmite de la Londra ca nu are niciun drept asupra bunurilor.

Alexander Adamescu: "Bunurile si casele nu sunt nici ale mele, nici ale doamnei Palade."

Carmen Adamescu a parasit caminul conjugal, aceasta vila impresionata din Bulevardul Avatiorilor, cu mult inainte de debutul divortului, pentru ca, spunea ea, nu mai suporta sa stea de cel care i-a fost sot vreme de 13 ani. Dupa moartea multimilionarului insa, a incercat fara succes sa ii convinga pe judecatori sa ii permita sa se intoarca in casa.

Si cum cele doua echipe de avocati nu s-au inteles, Carmen Adamescu ii va face o plangere penala lui Alexander Adamescu. Iar daca la divort va demonstra ca nu are nicio vina in destramarea mariajului, va putea sa pretinda un sfert din averea lasata mostenire de Dan Adamescu, estimata la 800 de milioane de euro.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
Citește și...
Procesul de divort al omului de afaceri Dan Adamescu va continua si dupa decesul sau. Cand s-ar putea da sentinta finala
Procesul de divort al omului de afaceri Dan Adamescu va continua si dupa decesul sau. Cand s-ar putea da sentinta finala

Procesul de divort al omului de afaceri Dan Adamescu va continua si dupa moartea acestuia. Tribunalul Bucuresti trebuie sa decida definitiv din vina cui se produce aceasta ruptura oficiala.

Dan Adamescu a fost condus pe ultimul drum de sora sa si de cele 2 sotii. Alexander:
Dan Adamescu a fost condus pe ultimul drum de sora sa si de cele 2 sotii. Alexander: "Ea nu a plans o lacrima dupa tatal meu"

Controversatul om de afaceri, Dan Adamescu, unul dintre cei mai bogati romani, a fost condus vineri pe ultimul drum de trei femei: fosta sotie, sora lui, dar si prima sotie, mama fiului sau, Alexander.

Fiul lui Dan Adamescu o ataca dur pe fosta sotie a omului de afaceri.
Fiul lui Dan Adamescu o ataca dur pe fosta sotie a omului de afaceri. "I-a furat trupul de la IML, pentru motive economice"

Trupul miliardarului Dan Adamescu a fost luat joi de la Institutul de Medicina Legala din Bucuresti.

Scandal la IML intre fosta sotie si sora lui Dan Adamescu. Carmen Palade a venit cu 7 bodyguarzi ca sa ii ridice trupul
Scandal la IML intre fosta sotie si sora lui Dan Adamescu. Carmen Palade a venit cu 7 bodyguarzi ca sa ii ridice trupul

Scandalul din jurul mortii unuia dintre cei mai bogati romani, omul de afaceri Dan Adamescu, ia amploare. Fosta sotie, Carmen Palade le-a cerut miercuri medicilor legisti sa ii dea trupul pentru inmormantare.

Recomandări
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute

Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a patra oară decizia despre pensiile speciale ale magistraților. Toți cei nouă membrii ai CCR au intrat în ședință, dar au părăsit sala după 30 de minute.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

Mărturii cutremurătoare din Iran. Familiile protestatarilor uciși plătesc mii de dolari pentru a-i îngropa
Mărturii cutremurătoare din Iran. Familiile protestatarilor uciși plătesc mii de dolari pentru a-i îngropa

Donald Trump a fost convins în ultima clipă să nu atace Iranul, scrie presa occidentală, citând surse din Orientul Mijlociu. Iar cei care au dus munca de convingere au fost oficiali din Arabia Saudită, Qatar și Oman.