George Niculescu, votat în funcţia de preşedinte al ANRE de Plenul reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului

×
Codul embed a fost copiat

Camera Deputaţilor şi Senatul au votat, miercuri, în plenul reunit, pentru numirea lui George Niculescu în funcţia de preşedinte al Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei.

Șefia ANRE a creat însă conflicte în interiorul coaliției. Negocierile pentru funcții au lăsat UDMR pe dinafară, iar PNL ar vrea că uniunea să aibă mai puține mandate în viitorul Guvern. 
 
Noua conducere a Autorității de Reglementare în Domeniul Energiei a fost votată de alianța PNL-PSD, fără UDMR. Parlamentarii uniunii maghiare au ieşit din sală nemulţumiţi că au pierdut o funcție importantă deținută până acum, cea de vicepreședinte. 
 
După negocierile politice, George Niculescu a fost propus și ales președinte ANRE. Acum secretar de stat în Ministerul Energiei, el este considerat un apropiat al ministrului Virgil Popescu. Candidatura lui Niculescu a fost contestată pentru că are acțiuni la câteva companii din domeniul energiei. 
 
Reporter: Relația cu domnul Virgil Popescu v-a adus în această poziție? 
George Niculescu, candidat la funcția de președinte ANRE: „Am lucrat și lucrez în cont cu domnul Virgil Popescu, avem o relație bună cu toți colegii din PNL” 
 
PSD a câștigat un post de vicepreședinte. Îi aparține de acum lui Gabriel Andronache, şeful Transelectrica și consilier al liderului PSD Mihai Tudose, în perioada în care acesta a fost premier.
 
Lupta pentru aceste funcţii este strânsă iar salariile, generoase. De pildă, fostul vicepreședinte încasa, potrivit declarației de avere, aproximativ 10.500 de euro lunar, iar președintele în jur de 12.000 de euro. 
 
Potrivit unor surse politice, în cursul negocierilor, social-democrații au cedat postul  pentru a păstra șefia unei alte instituții cu salarii la fel de mari – Autoritatea pentru reglementare în comunicații. Aici ar trebui să primească mai multe funcţii și cei de la UDMR, pentru a compensa ce au pierdut în aceste zile. 
 
Discuțiile nu sunt însă finalizate. În interiorul PNL ar fi nemulțumiri că UDMR are prea multe funcții în Guvern.

George Niculescu a fost votat cu 256 de voturi „pentru” şi 24 de voturi „împotrivă”.

De asemenea, Gabriel Andronache a fost numit în funcţia de vicepreşedinte al ANRE cu 263 de voturi „pentru” şi şase voturi „împotrivă”.

De asemenea, Sorin Bumb şi Cornelia Sulger au fost numiţi în cele două funcţii vacante de membru în Comitetul de reglementare al ANRE. Bumb a primit 260 de voturi „pentru” şi 80 „împotrivă”, iar Cornelia Sulger a avut 244 de voturi „pentru” şi 96 de voturi „împotrivă”. Votul a fost secret cu bile.

Citește și
munte
Salvamont Brașov avertizează turiștii: evitați zona montană înaltă, pe fondul codurilor de vreme severă

Senatorul UDMR Lorant Antal a anunţat miercuri că UDMR nu va participa la votul din plenul Parlamentului pentru şefia ANRE, el arătând că PNL şi PSD au decis să ia toate locurile.

„Am luat act de această decizie care nu este o decizie sănătoasă”, a spus reprezentantul UDMR, care a mai precizat că acest lucru nu are legătură cu funcţionarea coaliţiei.

Marți au fost audiați în Parlament candidații pentru conducerea Autorității de Reglementare în Domeniul Energiei. Este una dintre instituțiile cu cele mai mari salarii din România. Președintele ANRE, de pildă, ia aproape 12.000 de euro lunar.

Cine este George Niculescu

George Niculescu este secretar de stat în Ministerul Energiei din 2021, din partea liberalilor. Până în 2020 a fost aproape un an prefect de Constanța. Acum ar fi favorit, potrivit unor surse politice, pentru funcția de președinte al Autorității de Reglementare în Domeniul Energiei.

Audiat în Parlament, George Niculescu a fost întrebat ce acțiuni deține, inclusiv la companii din energie.

George Niculescu: „Voi renunța la toate acțiunile din domeniul energiei și la cazurile în care sunt, dacă voi fi ales președinte ANRE.”

George Niculescu ar urma să îi ia locul lui Dumitru Chiriță, actualul președinte al ANRE. Conform declarației de avere, venitul anual încasat de Chiriță este de 710.000 de lei, adică 59.000 de lei pe lună - echivalentul a aproape 12.000 de euro.

Nagy-Bege Zoltan, vicepreședinte al instiuției, are în declarația de avere un venit lunar încasat de 52.000 de lei, adică aproape 10.500 de euro pe lună. Acum candidează pentru aceeași funcție, după ce în ultimii 5 ani și jumătate a fost cel mai prezent dintre șefii instituției, în spațiul public. Prelungirea mandatului său este însă sub semnul întrebării.

Audiat pentru funcția de vicepreședinte a fost și Gabriel Andronache, propus de social-democrați. El este, în prezent, la conducerea Transelectrica.

În total, 12 candidați s-au înscris pentru posturile de președinte, vicepreședinte și membru în conducerea ANRE. Toți cei audiați au primit din partea comisiilor parlamentare aviz favorabil. 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Salvamont Brașov avertizează turiștii: evitați zona montană înaltă, pe fondul codurilor de vreme severă
Salvamont Brașov avertizează turiștii: evitați zona montană înaltă, pe fondul codurilor de vreme severă

Salvamontiştii recomandă turiştilor care se află la munte sau care intenţionează să ajungă la munte în zilele următoare să evite deplasările în zona montană înaltă, în contextul avertizărilor de vreme rea. 

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.

Zeci de turiști salvați de pe munte în ultimele 24 de ore. Unde au fost cele mai multe intervenții ale salvamontiștilor
Zeci de turiști salvați de pe munte în ultimele 24 de ore. Unde au fost cele mai multe intervenții ale salvamontiștilor

Douăzeci şi două de persoane au fost salvate în ultimele 24 de ore, în urma unor intervenţii ale salvamontiştilor, în toată ţara, cele mai multe apeluri fiind primite de salvatorii montani din Gorj, Lupeni şi Predeal, informează Salvamont.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO
O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare neașteptată de la Papa Leon al XIV-lea, ca răspuns la un desen prin care se ruga pentru copiii afectați de război.