Căutările pescadorului care s-a scufundat în largul Mării Negre au fost reluate

×
Codul embed a fost copiat

Căutările în cazul pescadorului care s-a scufundat în largul Mării Negre au fost reluate marți dimineață. Operațiunea a fost oprită luni seară, la lăsarea întunericului.

Cinci oameni se aflau la bord, iar trupurile a trei dintre marinari au fost găsite plutind. Nava încărca rapane în zona Gura Portiței, când, potrivit primelor informații, a luat apă atât de repede, încât comandantul nu a mai apucat să ceară ajutor.

Doua pescadoare private, Shark 1 si Shark 2, au pornit luni dupa-amiaza la recoltat de rapane. Cele doua pescadoare au plecat dintr-o dană din Portul Midia. S-au oprit la 6-7 mile travers de Gura Portiței, spre insula Sacalin. Acolo s-a petrecut incidentul naval.

În timp ce Shark 2 a revenit în Portul Midia, primul pescador a rămas în larg. La ora 8, un apel la 112 anunţa că nimeni nu poate lua legătura cu echipajul de la bord: în total, cinci oameni. În scurt timp au fost mobilizate mai multe echipe de căutare, inclusiv un elicopter MAI. Din păcate, au fost localizate trei cadavre.

Nicolae Botezan, ISU Tulcea: „Informaţiile culese au fost comunicate operativ către Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Constanța, dar şi instituţiilor implicate în operaţiunile de căutare şi salvare pe mare”.

Citește și
politia masini
Ceas de 175.000 de euro, furat dintr-o locuință din București. Suspecta a fost ridicată de pe stradă

Petrişor Irimia, Garda de Coastă: „În momentul de faţă, Garda de Coastă participa cu trei nave şi 20 de poliţişti de frontieră”.

Marți dimineață, au ajuns la mal trupurile neînsufleţite ale celor trei navigatori recuperaţi din apele reci ale Marii Negre. Este vorba despre comandantul navei şi alţi doi membri de echipaj. În larg au rămas două nave ale Poliţiei de Frontieră, dar şi una de la Agenţia de Salvare. În continuare sunt căutaţi cei doi marinari daţi dispăruţi.

În timp ce în largul mării căutările continuă, autorităţile încearcă să afle cum s-a petrecut tragedia. Cele două pescadoare sunt ale lui Cosmin Stroe, fiul parlamentarului Felix Stroe. Cosmin Stroe nu a vrut să facă pentru moment niciun comentariu. A vorbit însă asociatul lui, care încearcă să înţeleagă cum de pescadorul s-a scufundat atât de repede, încât comandantul nu a apucat să lanseze un semnal SOS. Pescadorul era dotat cu tehnologia necesară obligatorie.

Marius Gherasim, acţionar în firmă: „Erau la pescuit, la rapană. Firma are licenţa de pescuit, toate vapoarele sunt în regulă. Erau la pescuit rapană, traulau la rapană. Posibil, v-am zis, vreo mâna să fi fost pe fundul mării... Că a fost ceva instantaneu, aşa, buf”.

Anchetă în cazul tragediei maritime este coordonată de procurorii din Constanța, care iau în calcul inclusiv vremea rea.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
Citește și...
Un pescador românesc s-a scufundat în Marea Neagră. Trupurile a 3 dintre marinari au fost găsite plutind
Un pescador românesc s-a scufundat în Marea Neagră. Trupurile a 3 dintre marinari au fost găsite plutind

Un pescador cu cinci oameni la bord s-a scufundat în largul Marii Negre.

Recomandări
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute

Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a patra oară decizia despre pensiile speciale ale magistraților. Toți cei nouă membrii ai CCR au intrat în ședință, dar au părăsit sala după 30 de minute.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa
România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa

Serviciul de informaţii al armatei ruse GRU a fost responsabil pentru o tentativă de incendiu, în 2024, asupra unei fabrici din Lituania care furnizează scanere de unde radio armatei ucrainene, au declarat vineri oficialii lituanieni.