Carantinarea orașului Bragadiru, prelungită pentru încă 14 zile

62184385
Agerpres

Măsura de carantină zonală se prelungeşte de luni seara, cu 14 zile, pentru oraşul Bragadiru.

"Ca urmare a analizei de risc efectuată de către Direcţia de Sănătate Publică a judeţului Ilfov şi a avizului Institutului Naţional de Sănătate Publică, Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Ilfov a adoptat în şedinţă extraordinară Hotărârea nr. 88 din 12.04.2021 privind propunerea prelungirii măsurii de carantinare zonală pentru oraşul Bragadiru, judeţul Ilfov", a transmis Prefectura Ilfov.

Propunerea a fost înaintată către Centrul Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei în vederea emiterii ordinului Comandantului Acţiunii, relatează Agerpres.

Astfel, şeful DSU, secretarul de stat dr. Raed Arafat, a emis ordniul privind prelungirea carantinei zonale pentru oraşul Bragadiru, începând din 12 aprilie, ora 22:00, pentru o perioadă de 14 zile.

Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19 raportată luni este de 9,54 la o mie de locuitori în oraşul Bragadiru.

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
De ce navele comerciale nu pot detecta dronele maritime. Explicația după cele două incidente din largul României

Incidentul deosebit de grav din spațiul nostru aerian este potrivit șefului Armatei legat de un atac furibund al rușilor asupra Odesei. Astfel, mai multe drone au ajuns și în Marea Neagră. 

Ce produse importă România din India, de aproape 900 de milioane de euro. Nicușor Dan vrea dublarea schimburilor comerciale

România vrea să își dubleze schimburile comerciale cu India. La un forum organizat cu ocazia vizitei oficiale a președintei acestei țări, la București, s-au întâlnit mai mulți reprezentanți ai mediului de afaceri care au discutat proiecte concrete.

ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Au fost găsite primele bucăți din drona doborâtă de un avion F-16 în Buzău. Ce probleme sunt: „Nu poţi trage nicio concluzie”

Prefectul judeţului Buzău, Leonard Dimian, a informat că în zona Padina au fost descoperite mai multe elemente care par a proveni de la drona doborâtă vineri de o aeronavă F-16 a Forţelor Aeriene Române din Baza 86 Aeriană de la Feteşti.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.