Autorităţile promit peste 100 km noi de autostradă în 2019. Ploieşti-Braşov, cu taxă

×
Publicitate

Compania Naţională pentru Administrarea Infrastructurii Rutiere intenţionează ca în 2019 să dea în folosinţă 118 kilometri de autostradă. Însă mult aşteptata şosea de viteză Piteşti - Sibiu nu se află pe listă.

Anul acesta abia dacă va fi desemnat constructorul. Nu pornesc lucrările nici la autostrada Ploieşti - Braşov, extrem de necesară.

Pe 15 ianuarie, CNAIR se va întâlni cu reprezentanţii constructorilor pentru a afla câţi kilometri de autostradă plănuiesc să termine în acest an. Deocamdată, oficialii Companiei de Administrare a Infrastructurii Rutiere cred că ar putea fi bucăţile de autostrada dintre Sebeş şi Aiud, Coseviţa şi Şoimuş, o localitate de lângă Deva, dar şi tronsonul dintre Iernut şi Câmpia Turzii.

Alin Şerbănescu, purtătorul de cuvânt al CNAIR: "Aceste loturi însumate ar da 18 km, dar repet, aşteptăm această discuţie francă şi fără ocolişuri cu constructorii pentru a şti pe ce mizam. Nu noi promitem, noi transmitem public ceea ce ne promit şi nouă constructorii"

Însă nici în acest an nu vor porni lucrările la una dintre cele mai aşteptate autostrăzi, Sibiu-Piteşti. În luna martie vor fi desemnaţi câştigătorii licitaţiei pentru transoanele Sibiu şi Boita şi Curtea de Argeş - Piteşti. Iar pentru Boiţa şi Curtea de Argeş, până la sfârşitul anului.

Desemnarea câștigătorului:
Sibiu - Boiţa, 14,15km - martie 2019
Boita - Cornetu, 34,33km - decembrie 2020
Cornetu - Tigveni, 35,30km - decembrie 2020
Tigveni - Curtea de Argeş, 9,86km - decembrie 2020
Curtea de Argeş - Piteşti, 30,35km - martie 2019

După ce vor fi desemnaţi, constructorii au la dispoziţie un an să-şi facă proiectul de execuţie a primei autostrăzi din România care va traversa munţii.

"Este exclus să începem construcţia în acest an, este perioada de proiectare care este de 12 luni. Orice grabă în fazele de proiectare poate aduce probleme în fazele de execuţie”, spune purtătorul de cuvânt al CNAIR.

În ceea ce priveşte a doua autostradă construită prin munţi, foarte aşteptată de români, nu sunt prea multe veşti. De Ploieşti- Braşov se ocupa Comisia Naţională de Prognoză care a anunţat la sfârşitul anului ca la licitaţie s-au înscris 5 investitori, doi din China şi 3 din Europa. Teoretic la sfârşitul lunii ianuarie ar trebui desemnat un câştigător.

Ion Ghizdeanu, preşedintele Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză: "Am vrea în ianuarie. Termenul de execuţie poate fi şi 2022."

Oficialii susţin că autostrada Ploieşti - Braşov va fi cu taxă şi va costa 1.36 miliarde de euro. Şoferii ar putea plăti 6 euro pe suta de kilometri.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Alertă la Arad, după ce a fost găsit un porc mort între blocuri

Un porc mort a fost găsit, luni, de angajații unei firme care ridică gunoiul, între niște blocuri din Arad. Astfel, inspectorii Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor au ridicat animalul, pentru a descoperi dacă avea pestă porcină.

Rudele spun că bărbatul scăpat de pe targă era paralizat. Ambulanțieri: ”S-a mișcat brusc”

Incident strigător la cer în Prahova. Un pacient în vârstă de 71 de ani, operat la cap în spitalul de urgenţă din Ploieşti, a fost scăpat de pe targă în timp ce era transferat de la o secţie exterioară a unităţii medicale.

Klaus Iohannis a sesizat la Curtea Constituțională modificarea Legii Referendumului

Klaus Iohannis a transmis CCR o sesizare asupra modificărilor făcute la Legea Referendumului.

Recomandări
Amendamentul care îi scapă pe consilierii locali de incompatibilitate a fost adoptat în comisii cu voturile PSD, PNL și UDMR

Amendamentul care îi scapă pe consilierii locali de incompatibilitate a fost adoptat, miercuri, în comisiile juridică, de muncă și administrație ale Camerei Deputaților, care s-au întrunit de urgență.

Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.