AUR a făcut plângere penală în legătură cu testarea COVID a elevilor

62216492

Senatorul AUR Rodica Boancă anunţă că a depus o plângere penală "pentru zădărnicirea combaterii bolilor" în legătură cu procedura de administrare a testelor rapide antigen non-invazive efectuate din proba de salivă în unităţile de învăţământ.

"Având în vedere faptul că testele pe care le primesc elevii şi pe care trebuie să le facă de două ori pe săptămână, în zilele de luni şi de joi, sunt trecute prin mâinile mai multor persoane, respectiv puse în punguţe pentru fiecare copil în parte şi apoi distribuite pentru fiecare clasă de către diriginţi/învăţători/educatori, consider că acest proces reprezintă un real risc de contaminare a elevilor şi, mai departe, a familiilor acestora", afirmă Boancă, într-un comunicat transmis marţi Agerpres.

Potrivit sursei citate, pe lângă transmiterea virusului SARS-CoV-2, "există un real risc" de transmitere şi a altor boli care pot fi declanşate prin manipularea greşită şi imprudentă a acestor teste făcute copiilor pe cale orală, în condiţiile în care testarea se poate face şi în şcoli de "către personal nespecializat".

"În consecinţă, în măsura în care chiar şi o singură persoană care intră în contact cu multe teste, din cauza modului în care acestea sunt distribuite, ar fi purtătoare a virusului, există riscul ca virusul să se răspândească la un număr foarte mare de persoane", susţine Boancă.

Articol recomandat de sport.ro
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Citește și...
Accident cumplit în Brăila: Doi soți au murit după ce remorca unui camion s-a desprins și le-a spulberat mașina

Doi soți au murit pe o șosea din județul Brăila, striviți de remorca unui camion care s-a desprins în mers. 

Bolnavii din azilele ilegale din Bihor primeau medicamentele de la persoane analfabete. Le identificau după culoarea cutiei

Unul dintre cele mai grave aspecte ale anchetei în cazul azilelor ilegale de la Bihor vizează modul în care au fost aplicate tratamentele şi tehnicile medicale bolnavilor de către persoane necalificate sau insuficient calificate, afirmă DIICOT.

Ciprian Ciucu avertizează că Primăria Capitalei riscă să intre în faliment din cauza subvențiilor la STB și termoficare

Edilul general, Ciprian Ciucu, avertizează că Primăria Capitalei riscă să ajungă "în faliment", în condiţiile în care două treimi din bugetul Municipalităţii reprezintă subvenţionarea transportului public şi a serviciului de termoficare.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan, despre criza politică: ”Responsabilitatea este la partide. Aștept să vină cu soluția de majoritate”

Președintele Nicușor Dan a vorbit, marți, într-o conferință de presă, despre criza politică actuală, după aproximativ două luni fără un Guvern cu puteri depline, și a explicat de ce nu va mai face propuneri de premier fără garanția unei majorități.

Eurostat: România, pe primul loc în UE la taxarea salariilor. Cât din venitul brut ajunge la stat

România ocupă primul loc în UE la ponderea salariului brut reținută prin taxe și contribuții. Un angajat singur, fără copii, rămâne cu doar 58,5% din venitul brut.

Rezultatele la Evaluarea Naţională 2026, publicate mai devreme. 79% dintre elevi au medii mai mari sau egale cu 5

Rezultatele inițiale ale Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a au fost publicate marți, 30 iunie 2026, la ora 17:00, pe platforma dedicată examenului. Datele reflectă performanțele obținute înainte de perioada contestațiilor.