Arafat, întrebat când ne întoarcem la normalitate: Când ne vom vaccina 60 – 70%

62170424
Agerpres

Şeful DSU, Raed Arafat, afirmă, joi seară, că pandemia nu a trecut, chiar dacă momentan suntem ”într-o situaţie bună”, scrie News.ro. 

Arafat atrage atenţia că ”oricând poate să se schimbe” situaţia actuală, iar vaccinarea este singura soluţie pentru a pune capăt pandemiei. Întrebat când vom reveni cu totul la normalitatea de dinaintea pandemiei, Arafat a precizat că am putea atinge acest deziderat când vom atinge 60% -70% rată de vaccinare.

Raed Arafat a fost întrebat, joi seară, la Antena 3, când ne întoarcem la normalitatea de dinainte de pandemie şi a afirmat: ”Când ne vom vaccina 60 – 70% e posibil să atingem acest deziderat. Şi aici insist că nimeni să nu se gândească că pandemia a trecut. Îmi pare rău că sunt lucruri care poate că unii spun că mergem la relaxare, că a trecut pandemia. Pandemia nu a trecut. Suntem într-o situaţie bună. Oricând poate să se schimbe. La toamnă să vedem că începe să crească”.

Şeful DSU afirmă că ”vaccinarea este obligatorie şi extrem de necesară”.

”Cu cât acceptăm, ne vaccinăm şi avem un procent mai mare de persoane vaccinate, cu atât rămânem mai aproape de normalitate şi ne putem întoarce la normalitatea în care să nu purtăm mască nici în spaţiile închise şi să nu ne mai uităm la aspectele cu distanţele şi cu toate aceste aspecte. Dar trebuie să mergem mai departe pe campania de vaccinare, care este, la acest moment, poate cel mai important act care se întâmplă în combaterea pandemiei. Vaccinarea... obligatorie pentru cine doreşte, nu înseamnă că luăm oamenii şi îi obligăm. Obligatorie pentru a ieşi către situaţia de normalitate”, a mai afirmat şeful DSU.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, joi seară, mai multe etape ale relaxării măsurilor, prima urmând a începe din 15 mai când se va renunţa la purtarea măştii în spaţiile deschise şi la restricţiile de circulaţie pe timpul nopţii.

 

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Raport CE privind statul de drept în România: „Progrese în justiţie,dar persistă probleme privind corupţia”

Comisia Europeană constată că, deși aplicarea legilor justiției a continuat, România are în continuare probleme în justiție, combaterea corupției, libertatea presei și predictibilitatea procesului legislativ.

CNAIR vrea să-i facă pe șoferii români să respecte limitele de viteză ”printr-o metodă prietenoasă”, cu pictograme amuzante

Vreți să întâlniți mai multe fețe zâmbitoare în această vară? Daca da, conduceți prudent! Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere instalează, în 145 de puncte din țară, radare cu afișaj electronic informativ.

Fosta șefă a IPJ Maramureș, implicată într-un accident în Baia Mare. A intrat cu mașina pe contrasens

Fosta șefă a Inspectoratului de Poliție Județean Maramureș a fost implicată într-un accident rutier, produs în fața spitalului din Baia Mare.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.