Anunțul făcut de Tribunalul Olt. Ce se va întâmpla cu Gheorghe Dincă și complicele său

62069507
Pro TV

Gheorghe Dincă şi Ştefan Risipiţeanu rămân în arest preventiv, după ce Tribunalul Olt a dispus vineri menţinerea acestei măsuri preventive faţă de cei doi inculpaţi.

Gheorghe Dincă şi Ştefan Risipiţeanu au fost prezentaţi vineri dimineaţa în faţa magistraţilor de la Tribunalul Olt, unde cei doi au avut termen privind verificarea legalităţii măsurilor preventive, transmite Agerpres.

Măsura dispusă de instanţă poate fi contestată în 48 de ore de la comunicare.

Pe 15 ianuarie a fost înregistrat la Tribunalul Olt rechizitoriul trimis de DIICOT prin care s-a dispus trimiterea în judecată a celor doi inculpaţi din "cazul Caracal", Gheorghe Dincă (pentru infracţiunile de trafic de persoane, trafic de minori, viol - două fapte, omor calificat - două fapte, profanare de cadavre - două fapte) şi Ştefan Risipiţeanu (pentru infracţiunea de viol).

Dincă este acuzat că le-a ucis pe cele două fete - Luiza Melencu şi Alexandra Măceşanu - în locuinţa sa din Caracal şi a fost trimis în judecată, de către procurorii DIICOT, pentru trafic de persoane, trafic de minori, viol, omor calificat şi profanarea de cadavre. Risipiţeanu a fost trimis în judecată pentru viol.

Tribunalul Olt este şi instanţa care ar urma să judece pe fond dosarul cauzei, însă familia Măceşanu a solicitat strămutarea dosarului, cererea în cauză urmând a fi analizată la Curtea de Apel Craiova pe 18 februarie.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
DIICOT a reținut 7 persoane în Călărași. Ar fi recrutat și exploatat sexual tinere

Şapte persoane au fost reţinute de procurorii DIICOT Călăraşi, fiind suspectate că au constituit o grupare care recruta şi exploata sexual mai multe tinere, între care trei minore, determinându-le să se prostitueze.

Descoperire șocantă făcută de polițiștii din Tulcea în timpul unei acțiuni de deszăpezire

Un bărbat a fost găsit decedat, joi, pe o stradă de la marginea satului Braia, în timpul unei acţiuni de deszăpezire, poliţiştii tulceni întocmind în acest caz dosar penal pentru ucidere din culpă.

Avocatul Poporului, anchetă în cazul Ditrău. Ce s-a descoperit despre brutărie

Instituţia Avocatului Poporului a transmis vineri comunicat de presă referitor la demersurile privind situația din localitatea Ditrău, județul Harghita.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.