Cumpănaşu vrea să devină președintele țării. Apelul făcut de unchiul Alexandrei

62067352
Pro TV

Alexandru Cumpănaşu, unchiul Alexandrei Măceşanu, şi-a anunţat intenţia de a candida la alegerile prezidenţiale, solicitând pe Facebook ajutorul pentru a strânge cele 200.000 de semnături necesare.

"Vreau să ştiu părerea dvs, dacă dvs consideraţi că trebuie să candidez la funcţia de preşedinte sau nu. Dacă miza şi misiunea mea de a rade practic clanurile din această ţară este ceea ce vă doriţi şi dvs. Dacă acest sistem mă va lăsa să câştig, dacă voi lua decizia să candidez, nu ştiu (...) Eu nu ştiu ce şanse am pentru a mă lăsa să câştig. Ştiu sigur un lucru, sau acest lucru trebuie să-l verific în zilele următoare: că poporul român are nevoie de cineva care să-şi asume, nu declarativ, ci cu determinare, cu rezultate şi cu convingere că vrea să radă tot ce înseamnă clanuri în această ţară", a afirmat Alexandru Cumpănaşu, pe Facebook.

El i-a întrebat pe cei care îl urmăresc dacă trebuie să facă pasul spre preşedinţie sau nu.

"Putem să strângem cele 200.000 de semnături sau nu? Dacă putem să le strângem şi vreţi să le strângem atunci eu trebuie să fiu ajutat în acest demers", a spus el.

El a afirmat că va pune pe Facebook un tabel care trebuie completat şi îşi dă adresa de mail pentru a i se trimite datele de contact.

"Dacă vom avea în aceată perioadă de câteva zile, dacă voi constata că poporul român şi cei care îmi scriu trec de la faza pasivă la cea activă şi vor spune: nu mai vrem clanuri, nu mai vrem nimic de genul acesta, vrem să fie raşi din temelii, atunci mă voi convinge prin trimiterea acestor contacte, mesaje, prin care eu să vă pot contacta, să luăm semnăturile, să le demonstrez... să nu-i jignesc ... politicienii ăştia de astăzi care au o infrastructură fantastică că putem să facem imposibilul", a spus Cumpănaşu, scrie News.ro.

El i-a rugat pe cei ce îl urmăresc să se gândească la soluţii cum pot fi strânse semnăturile şi le-a cerut celor care vor să îl ajute în judeţe cu strângerea semnăturilor să îl contacteze.

"Eu nu am două partide sau trei sau cinci în spate, dar să fac pe independentul. Eu sunt singur. Sigur, poate alături de mine vor veni din societatea civilă sindicate, oameni din sindicate, din patronate, din ONG-uri, poate că o vor face, eu nu voi cere nimănui (...) eu voi candida în nume propriu, fără nicio implicare şi fără nicio legătură cu CNMR (...) Nu voi fi sclavul nimănui, nu voi fi independntul nimănui.. înţelegeţi?", a mai spus Cumpănaşu.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Raport CE privind statul de drept în România: „Progrese în justiţie,dar persistă probleme privind corupţia”

Comisia Europeană constată că, deși aplicarea legilor justiției a continuat, România are în continuare probleme în justiție, combaterea corupției, libertatea presei și predictibilitatea procesului legislativ.

CNAIR vrea să-i facă pe șoferii români să respecte limitele de viteză ”printr-o metodă prietenoasă”, cu pictograme amuzante

Vreți să întâlniți mai multe fețe zâmbitoare în această vară? Daca da, conduceți prudent! Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere instalează, în 145 de puncte din țară, radare cu afișaj electronic informativ.

Fosta șefă a IPJ Maramureș, implicată într-un accident în Baia Mare. A intrat cu mașina pe contrasens

Fosta șefă a Inspectoratului de Poliție Județean Maramureș a fost implicată într-un accident rutier, produs în fața spitalului din Baia Mare.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.