A fost din nou actualizată lista țărilor pentru care se impune carantina la sosirea în România

62152825
Shutterstock

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a actualizat lista țărilor de risc epidemiologic pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România din acestea.

Măsura vine la 5 zile de la ultima actualizare, urmând să intre în vigoare sâmbătă seară, la ora 20:00. Printre statele reintroduse în listă, raportat la cea aprobată în 3 ianuarie, se numără Irlanda, Rusia, Belarus, Spania, Malta, Franţa.

Lista țărilor/zonelor/teritoriilor de risc epidemiologic ridicat pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România:

Gibraltar
Lituania
San Marino
Cehia
Liechtenstein
Slovenia
Marea Britanie
Panama
Elveția
Statele Unite ale Americii
Muntenegru
Andorra
Suedia
Israel
Olanda
Puerto Rico
Cipru
Slovacia
Letonia
Danemarca
Estonia
Serbia
Monaco
Portugalia
Georgia
Luxemburg
Liban
Irlanda
Jersey
Croația
Palestina
Aruba
Rusia
Italia
Austria
Germania
Polonia
Columbia
Africa de Sud
Spania
Insulele Turks si Caicos
Sint Maarten
Belarus
Turcia
Malta
Macedonia de Nord
Franța
Polinezia Franceza
Republica Moldova
Namibia

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
Citește și...
Ministrul Apărării: „România trebuie să-şi dezvolte propriul software pentru drone şi să intre în zona de coproducţie”

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat că, după incidentele cu drone, România are nevoie de dezvoltarea unui software propriu și de coproducție în domeniu.

Trei minori, loviți de o mașină proiectată pe scuar în cartierul Drumul Taberei. Au fost transportați de urgență la spital

Trei minori au fost loviţi de un autovehicul proiectat pe un scuar, duminică, în urma unui accident rutier produs pe Bulevardul Drumul Taberei din Bucureşti.

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO. La cererea României diplomații și militarii vor insista ca aliații să rezolve alături de noi aceasta problema tot mai spinoasă.

Recomandări
Armata Română vrea să investească masiv în drone, peste 400 de milioane de euro. Ce a reușit România până acum

Peste 400 de milioane de euro va cheltui Armata Română în următorii ani pentru a se dota cu drone de toate felurile. Zeci de firme se bat pe contracte.

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO

Violarea suveranității spațiului aerian al României de dronele Federației Ruse va fi discutată în cadrul NATO. La cererea României diplomații și militarii vor insista ca aliații să rezolve alături de noi aceasta problema tot mai spinoasă.

Un ciclon care traversează Câmpia Rusă a făcut ravagii în România. Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei

Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei, unde este cod portocaliu. În județul Vaslui, un bărbat lovit de o bucată de acoperiș desprinsă de pe un bloc s-a prăpădit, iar un altul a ajuns la spital, rănit de o creangă.