Unul dintre cele mai cunoscute simboluri americane implineste 80 de ani: Cum a inceput povestea fenomenului "drive-in cinema"

61336015

Acum 80 de ani primul cinema in aer liber isi deschidea portile in New Jersey.

Ajutat si de frenezia cu care americanii cumparau masini la inceputul anilor '50, conceptul a fost atat de bine primit incat drive-in cinema-ul a devenit in mai putin de 10 ani un simbol al Americii recunoscut peste tot in lume.

In anii '60 functionau pe teritoriul Statelor Unite mai bine de 2000 de astfel de cinematograre, copiii intrau fara sa plateasca la majoritatea dintre ele, iar parintii nu se mai "dezlipeau" de ecranele in aer liber.

drive in cinema - 7

Cele mai intalnite probleme la inceput au fost cele tehnice. Difuzoare "mobile" erau montate in dreptul fiecarui loc de parcare pentru masini, rezolvand astfel problemele decalajului intre sunet si imagine.

drive in cinema - 1

La inceputurile anilor '70 aveai toate sansele sa gasesti langa tine o vedeta sau doua de la Hollywood la orice drive-in cinema din Los Angeles.

drive in cinema - 4

Popularitatea cinematografelor in aer liber a inceput sa scada prin anii '80. Preturile terenurilor au explodat odata cu extinderea oraselor, iar treptat, locurile unde alta data intrau chiar si 800 de masini sau 2000 de motociclete simultan au inceput sa se transforme in mall-uri sau centre de afaceri.

drive in cinema - 6

Astazi, atat in Europa cat si in Statele Unite, cele mai populare drive-in cinema-uri raman in jurul marilor centre comerciale.

Daca ti-am starnit interesul pentru un film, intra atunci aici, FITI 4-in-masina si sunteti gata :)

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Voleibalista care atrage toate privirile în online s-a pozat într-un bikini minuscul: ”O priveliște minunată!”
FOTO Voleibalista care atrage toate privirile în online s-a pozat într-un bikini minuscul: ”O priveliște minunată!”
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
Microbuze școlare la prețuri duble, cumpărate din fonduri UE în comune din România. Cazul, investigat de Parchetul European

„Fonduri fără fond”, partea I. Școli noi, promisiuni mari și miliarde de euro puse pe masă. Uniunea Europeană a finanțat laboratoare digitale, campusuri pentru învățământ dual și microbuze electrice care să ducă elevii la cursuri.

Sute de persoane s-au adunat în Piața Victoriei, înainte de votul moțiunii de cenzură. Manifestanții îl susțin pe Bolojan

Persoane de toate vârstele, inclusiv familii cu copii, s-au adunat, duminică seară, în Piaţa Victoriei, la o manifestaţie de susţinere a premierului Ilie Bolojan. 

Inter Milano – Parma, AZI, de la ora 21:45. Cristi Chivu și „nerazzurri”, la un punct distanță de titlu în Serie A

Inter Milano poate deveni, duminică, campioană în Serie A 2026 în meciul cu Parma. Echipa lui Cristian Chivu are nevoie de un egal după Napoli – Como 0-0.