1 Decembrie - Editii speciale ale Stirilor ProTv!

Andreea Esca

Asa cum si-au obisnuit telespectatorii, de 1 Decembrie Stirile Pro Tv aduc in prim plan povestile unor romani exceptionali, iar anul acesta pe covorul rosu de la Pro Tv pasesc cu mandrie romani de-a dreptul Jos palaria!

Dupa 20 de ani de la Revolutie si dupa 14 ani in care a invatat telespectatorii sa gandeasca liber, Pro Tv isi scoate palaria in fata celor care, dupa ce au inteles cu adevarat ce inseamna libertatea, au facut ca Romania sa evolueze.

De 1 Decembrie, romanii preocupati nu doar de binele propriu, ci si de cel al semenilor sai vin la Stirile Pro Tv si dau un exemplu demn de urmat. Romanii care gandesc liber, cei care se exprima liber, muncesc ori invata liber, cei care sunt cu mult mai fericiti atunci cand pot face ceva notabil pentru comunitatea in care traiesc si cei care nu au stat cu mainile in san atunci cand altii aveau nevoie de ei sunt doar cateva dintre tipologiile Jos palaria pe care Stirile Pro Tv le prezinta telespectatorilor de 1 Decembrie, in cadrul unor editii speciale, difuzate pe parcursul intregii zile.

In Italia, o tara in care romanii au tinut primele pagini ale ziarelor cu acte antisociale, Iosif Petrisor a dat o lectie de curaj, omenie si sacrificiu de sine atunci cand nu a ezitat sa-si puna viata in pericol pentru a salva doi batrani dintr-un incendiu de langa Roma. Iar cine mai pune la indoiala faptul ca Iosif este un roman Jos palaria trebuie sa afle ca el are grija in continuare de cei doi batrani, se asigura ca au in fiecare zi ce pune pe masa si din banii proprii ii ajuta sa-si reconstruiasca locuinta.

Romanii nu fac insa fapte memorabile doar peste hotare. Unii dintre ei nu au ezitat nici o clipa si dupa ce au aflat secretele occidentalilor, s-au intors in tara si au pus umarul la inflorirea comunitatii in care s-au format. Doi frati din Dolhesti, Iasi, plecati in strainatate in 1970 s-au intors dupa Revolutie si au aratat cum se cladeste o comuna Jos palaria.

Citește și
roman spania
Povestea a doi români plecați cu visuri mari în Spania, care au transformat munca lor în imperii de afaceri în Madrid

Intr-o lume in care parca tot mai multi alearga pentru o nefireasca bunastare, nemaistiind cand au agonisit destule, exista si romani care se dedica trup si suflet pentru a-i ajuta pe ceilalti. Pro Tv isi scoate palaria in fata celor pentru care actiunile caritabile au devenit modul lor de viata.

Parada romanilor Jos palaria carora Stirile Pro Tv le dedica ziua de 1 Decembrie nu se opreste insa aici. Cand Pro Tv implineste 14 ani, de Ziua Nationala, telespectatorii Pro Tv vor putea vedea nenumarate lectii de viata de la romani numai si numai Jos palaria, intr-o serie de reportaje spectaculoase, marca Stirile Pro Tv, semnate de Paula Herlo, Carmen Avram, Amalia Enache, Anca Nastasi si Alex Dima.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
De 1 Decembrie, 14 ani cu Pro TV! Ti-am pregatit un program Jos palaria!
De 1 Decembrie, 14 ani cu Pro TV! Ti-am pregatit un program Jos palaria!

La aniversarea celor 14 ani de Pro TV, vedetele postului isi dau “Jos Palaria” si canta pentru telespectatorii sai, care vor fi rasfatati de 1 Decembrie cu emisiuni speciale.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO
O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare neașteptată de la Papa Leon al XIV-lea, ca răspuns la un desen prin care se ruga pentru copiii afectați de război.