"Este remarcabil" Ultimul bombardier german Dornier, descoperit dupa 70 de ani in Canalul Manecii

61317759

Un bombardier german Dornier din Cel De-Al Doilea Razboi Mondial a fost descoperit in Canalul Manecii.


Descoperirea avionului, ultimul bombardier Dornier care a "supravietuit" razboiului i-a uimit pe istorici. Avionul german va fi scos la lumina, dupa ce a stat 70 pe fundul apei, in Canalul Manecii.

Recuperarea bombardierului Dornier Do 17 va fi cea mai mare operatiune de acest gen din apele britanice, toate costurile fiind estimate la aproximativ 350.000 de lire sterline, scrie dailymail.co.uk.

Noile imagini arata ca avionul care a fost prima data gasit de cativa scafandri in apropiere de Kent este aproape intact iar specialistii cred ca va putea fi expus. Ridicarea avionului de pe fundul apei va dura aproximativ 3 saptamani si va fi folosita utilizand tehnologii inovatoare.

Avionul s-a prabusit in al Doilea Razboi Mondial, in timpul Bataliei Britaniei, in zona Goodwin Sands, langa coasta din Kent, doi dintre pasagerii sai au murit, iar alti doi au fost luati prizonieri de razboi.

Avionul despre care se spune ca se afla intr-o conditie "remarcabila" este denumit "stiloul zburator" al Armatei Aeriene Germane, datorita fuselajului alungit si ingust.

Avionul putea cara 900 de kg de explozibil si a fost folosit de Armata Aeriana Germana ca bombardier principal in 1940 in timpul Bataliei pentru Marea Britanie.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Un ritual fara seaman: copii transformati in calugari budisti in Coreea de Sud

Ceremonia de transformare a unor copii in calugari budisti in Seul, Coreea de Sud a fost surprinsa in imagini spectaculoase.

Imagini cu aprinderea Luminii Sfinte de la Ierusalim, ritualul respectat de aproape 2000 de ani

Sarbatoarea Pastelui inseamna multe traditii, dar si mistere, pe care stiinta moderna inca nu a reusit sa le explice. Una din acestea este Lumina Sfanta, care coboara "din cer" in Sfantul Mormant din Ierusalim in noaptea Invierii.

Raport ONU: Aproape 260.000 de somalezi, jumatate copii sub 5 ani, au murit din cauza foamei. FOTO

GALERIE FOTO. Aproximativ 258.000 de somalezi, dintre care jumatate sunt copii cu varsta pana in cinci ani, au murit de foame in perioada octombrie 2010-aprilie 2012, intr-o grava criza alimentara ce a constat in sase luni de foamete,

Recomandări
Transportatorii cer Parlamentului să plafoneze adaosul comercial la carburanți și să modifice legea. Acuză marje excesive

Federaţia Operatorilor Români de Transport (FORT) cere Parlamentului să modifice Legea 162/2026 şi să introducă un control real al plafonării adaosului comercial la carburanţi, a declarat preşedintele organizaţiei, Beniamin Lucescu.

Eurostat: România este la coada clasamentului UE la cheltuielile pentru educație. Cât alocă țara noastră pentru școli

Cheltuielile publice pentru educaţie (de la grădiniţă şi până la liceu) în Uniunea Europeană au reprezentat 4,7% din produsul intern brut (PIB) în anul 2023, o cifră care nu a suferit modificări comparativ cu situaţia din anul 2022.

Bolojan, despre banii datorați sportivilor, după mesajul lui David Popovici: „Întotdeauna s-au făcut aceste alocări”

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, luni, la Timişoara, referitor la datoriile statului către sportivii de performanţă, că, atunci când au fost stabilite premii din buget, "întotdeauna s-au făcut aceste alocări" de fonduri pentru plata lor.