Un bărbat din Dâmbovița și-a prins piciorul într-o motocoasă. Utilajul l-a sfârtecat

×
Publicitate

Operaţiune de salvare contra-cronometru pe un deal din localitatea Vulcana de Sus, în judeţul Dâmboviţa.

Un bărbat în vârstă de 43 de ani a fost rănit grav şi a pierdut mult sânge, după ce motocultorul pe care îl folosea pentru a lucra pământul, i-a scăpat de sub control şi i-a sfârtecat piciorul drept.

Necazul s-a produs pe un deal din vecinătatea casei bărbatului. Omul a mers dimineaţă să îşi lucreze terenul agricol. Mai avea foarte puţin de lucrat până ce termina totul. Soţia lui povesteşte că abia îşi adusese fiica de la şcoala când a auzit ţipetele de ajutor ale bărbatului ei

Ana Fâșie, soţia victimei: „Am venit de la şcoală, de la copil şi l-am auzit ţipând, mă striga. Şi m-am dus acolo, deja era prins în sită, era prins în cuţitele alea. A lucrat cu el, mai avea foarte puţin să termine şi din păcate s-a întâmplat nenorocirea”.

Fiul omului povesteşte că tatăl lui a apucat să îi spună ce s-a întâmplat. Se pare că utilajul s-a defectat şi a încercat să-l repare. Dar când a repornit motocultorul acesta nu a mai putut fi controlat.

Marius Fâșie, fiul victimei: „El a vrut să discuie aici şi s-a rupt cablul de la acceleraţie. Şi când l-a legat aici a rămas accelerat. Şi l-a pornit şi l-a dat peste cap şi i-a prins piciorul.”

Dorel Mândroiu, martor: „Era lungit jos, culcat şi am demontat alea, am tras cuţitele de pe cardanul ăla şi am slăbit piciorul de acolo. Se mărunţise pământul şi a zis că s-a răsturnat ăla şi i-a prins piciorul motocultorul. E grav.”

Soţia omului a sunat la 112 şi a alertat de urgenţă autorităţile. Un echipaj de la ambulanţă a sosit la faţa locului şi i-a acordat omului primul ajutor. Ulterior a fost transportat la Unitatea de Primiri Urgenţe din Târgovişte”.

Din cauză că starea omului se înrăutăţise, medicii de la Târgovişte au decis să îl transfere la o clinică din Capitală, unde va fi supus mai multor intervenţii chirurgicale.

Medicii încearcă să facă tot ce le stă în putinţă să îi salveze piciorul, însă spun că au motive de îngrijorare.

 

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Bărbatul din Galați care ținea de două săptămâni în casă cadavrul iubitei sale a fost arestat. Ar fi ucis-o în bătaie

Bărbatul de 40 de ani din Galați, care ținea de două săptămâni în casă trupul neînsuflețit al partenerei sale, a fost arestat. Procurorii au ajuns la concluzia că el ar fi cel care a ucis-o în bătaie pe femeia de 59 de ani.

O femeie din Prahova a fost amenințată cu moartea de soț. Bărbatul a fost reținut după ce a încălcat ordinul de protecție

Un bărbat de 58 de ani din Sângeru, județul Prahova, a fost reținut de polițiști după ce, aparent fără motiv, și-ar fi luat soția la bătaie. 

Avocat din Iași, condamnat la 9 ani și 2 luni de închisoare după ce și-a bătut cu bestialitate fosta parteneră

Aproape 10 ani de închisoare, cu executare. Atât a primit un avocat din Iași, în vârstă de 54 de ani, care și-a bătut cu bestialitate o fostă parteneră.

Recomandări
„Cu 39 de ani de muncă în spate, voi pierde 1.700 de lei”. Ce venituri le-ar fi tăiate medicilor prin noua lege a salarizării

A fost grevă de avertisment în spitalele din întreaga țară. Nemulțumiți de noua lege a salarizării, angajații din sănătate și-au întrerupt activitatea două ore și au asigurat doar urgențele.

Reformele de care depind cinci miliarde de euro de la UE nu au ajuns încă în Parlament. PSD deja pregătește amendamente

Două din cele șase legi pe care România trebuie să le adopte pentru a primi încă cinci miliarde de euro de la Comisia Europeană nu au ajuns încă în Parlament.

Cum arată dezastrul din Bușteni lăsat în urmă de viitură. Apele venite de pe munte au luat oameni și mașini

Sunt probleme serioase în Prahova, după ce duminică o viitură a luat oameni și mașini și a inundat aproape 70 de gospodării în stațiunea Bușteni.