Cadavrele unor donatori de organe, tranșate și vândute pe bucăți de un laborator din SUA

62088852
iStock

Un proces a fost început, miercuri, în SUA în cazul unui laborator care vindea pe bucăți cadavrele donate de rudele unor victime pentru cercetare sau transplant. 

Rudele a 23 de persoane au donat trupurile apropiaților unui centru din Arizona, crezând că organele vor ajunge la persoane în nevoie de transplanturi sau pentru cercetări medicale, potrivit ABC Arizona.

După prelevarea organelor, rămășițele persoanelor decedate urmau să fie incinerate gratuit și returnate proprietarilor.

Însă compania dezmembra trupurile donatorilor și le vindea pentru profit, iar rudelor le oferea o cenușă falsă.

Activitatea centrului a fost oprită în 2014, după un raid al FBI. Unul dintre agenți, martor în dosar, a povestit că a fost marcat de ce a văzut în laborator. 

Unii dintre agenții care au investigat cazul au avut devoie de consiliere psihologică după ce au văzut ce se afla în laborator. "Personal am văzut mai mulți indivizi deranjați. Unii dintre ei au refuzat să mai intre în clădire", a declarat Cwynari.

Stephen Douglas Gore, cel care a condus centrul din statul american Arizona, a apărut miercuri în fața instanței la primul termen al procesului civil intentat de rudele persoanelor decedate care au ajuns la centru.

Avocații lui Gore susțin însă că aceștia au semnat documente prin care și-au dat acordul ca trupurile să fie dezmembrate și vândute pentru profit. "Absolut toți donatorii sau rudele acestora au semnat aceste documente", au transmis aceștia.

O listă de prețuri a BRC din 2013 obținută de procurori arată că firma vindea un cadavru fără umeri sau cap cu 2.900 de dolari, în timp ce partea superioară a corpului, cu tot cu cap, valora 2.400 de dolari.

Reuters a investigat cazul lui Conrad Patrick, al cărui corp a fost donat centrului. Acesta a fost tranșat în mai multe bucăți, iar unul din umerii săi a ajuns la o companie din Las Vegas care organizează seminarii de chirurgie.

Capul și coloana vertebrală au ajuns la un laborator de cercetare al Armatei SUA, în timp ce organele de reproducere au fost vândute unei universități. Restul organelor și membrelor bărbatului au rămas în congelatoarele centrului, care și-a creat stocuri de 1 milion de dolari.

Stephan Gore a recunoscut că a tranșat cadavrele și le-a vândut pe bucăți, însă a respins acuzațiile rudelor donatorilor. 

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Cum s-a produs tragedia din Cluj, unde un copil a murit strivit de o cruce în cimitir, unde mersese cu tatăl său

Incident înfiorător în județul Cluj, unde un copil în vârstă de 12 ani a murit după ce a fost strivit de o cruce dintr-un cimitir. Băiatul era împreună cu tatăl său când s-a petrecut nenorocirea.

Mama băiatului de 2 ani care a murit deshidratat și subnutrit a fost reținută după ce a fost externată de la Psihiatrie

Mama băiețelului de 2 ani din Galați găsit mort în casă, deshidratat și subnutrit, a fost reținută. Femeia a fost externată de la Psihiatrie și este cercetată acum de polițiști pentru omor calificat. 

O femeie din Vaslui a fost bătută cu sălbăticie de partenerul ei, din cauza geloziei. Fiul lor de 14 ani a fost și el rănit

Un bărbat din județul Vaslui va petrece următoarele 30 de zile în arest, după ce și-a bătut cu sălbăticie concubina cu 10 ani mai tânără.

Recomandări
Aproape 400 de primării au primit 41 milioane de euro pentru incluziune socială: servicii sociale, medicale şi educaţionale

Primele aproape 400 de primării rurale au primit avansurile în valoare de peste 41,2 milioane de euro pentru demararea activităţilor în vederea implementării celui mai mare proiect european de incluziune socială, SCI2000.

Cum va arăta Parcul „Prieteniei Româno-Americane Donald Trump” din Sectorul 4. Băluță a prezentat conceptul

Primarul Sectorului 4 Daniel Băluţă a prezentat conceptul Parcului Prieteniei Româno-Americane „Donald Trump”, despre care afirmă că înseamnă prietenie, valori comune şi respect între naţiuni.

Ce mesaj a transmis, de Ziua Justiției, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătoarea Lia Savonea

Preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătorul Lia Savonea, a transmis, duminică, un mesaj de Ziua Justiţiei, în care a afirmat că astăzi, mai mult ca oricând, trebuie apărată independenţa reală a judecătorului.