A amânat să-şi viziteze mama fiindcă era răcit, iar când a ajuns, a găsit-o fără viaţă

×
Publicitate

Crește bilanțul tragic în cazul oamenilor care mor din cauza sistemelor de încălzire defecte din locuințe.

O femeie de 58 de ani din Dâmbovița a fost găsită fără suflare în casă. În cameră se simțea un miros de fum înțepător și abia se putea respiră, spun martorii.

Coșul sobei nu era curățat, arată primele date. Și asta i-ar fi adus sfârșitul femeii.

Femeia de 58 de ani locuia într-o gospodărie din Dâmbovița împreună cu fiul ei și cu cei doi nepoți. Victima s-ar fi plâns că are coșul sobei din cameră înfundat și l-a rugat pe băiat să îl curețe. Dar tânărul nu a mai apucat. El și-a găsit mama zăcând fără suflare în dormitor.

Georgian Ioja, fiul victimei: „Cred că nu o mai fi tras coșul. Ea venise să îmi spună să îi desfund soba, dar fiind răcit și bolnav, m-am simțit rău, nu am avut timp. I-am spus, mama, să nu faci focul până nu vin eu de la muncă. Și ea a făcut focul, am găsit-o cu o găleată, cu un material, o fi lipit ea..."

Vecină: „Intoxicată, că a ieșit fum din sobă, a fost soba înfundată și a ieșit funingine. Și a găsit-o moartă jos și cu ușa încuiată, nu a mai avut aer."

Vecină: „A ieșit fum din sobă și din cauza fumului a murit."

O prima ipoteza luată în calcul de anchetatori este că femeia a murit intoxicată cu fum.

Vecin: „Și eu mi l-am desfundat pe al meu, trebuie să îl mai desfund, tot timpul trebuie să aibă circulație, aer. Nu mai trage, se înfundă coșul și iese fumul ăla în camera."

Dar cercetările în acest caz continuă.

Deocamdată, anchetatorilor nu le este clar din ce cauza a murit femeia. Trupul fără viață a fost dus la serviciul de medicină legală pentru autopsie. După ce se va face necropsia urmează să se stabilească exact cauza decesului.

Anul trecut, aproape trei sute de oameni au murit intoxicați în case din cauza sistemelor de încălzire defecte.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Momentul în care o femeie este strivită de roțile unui camion, în Bacău

O femeie de 60 de ani a murit după ce a fost strivită de un camion în Oneşti, județul Bacău. Accidentul a fost surprins de o cameră de supraveghere.

Corpul unei milionare a fost găsit în frigider. Ce lipsea din casa ei

Trupul unei femei de afaceri din Thailanda a fost găsit într-un frigider.

Un tânăr s-a sinucis din cauza iubitei sale. Ce i-a spus tânăra

O fostă studentă din Coreea de Sud a fost condamnată pentru omor, după ce iubitul ei s-a sinucis.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.