23 de persoane au murit, după ce un autocar a căzut într-o prăpastie

61934233
iStock

Cel puțin 23 de persoane au murit în Nepal, după ce un autobuz cu elevi și profesori care se întorceau acasă dintr-o excursie, a scăpat de sub control și a căzut de la 700m, într-o prăpastie. Alte 14 persoane au fost rănite.

Majoritatea victimelor au fost studenți cu vârste între 16 și 20 de ani, au afirmat oficialii. Doi profesori și șoferul au murit, de asemenea. Cauza accidentului a fost viteza, a declarat purtătorul de cuvânt al poliției din Nepal, scrie BBC.

Victimele au fost elevi și profesori din cadrul Politehnicii Krishna Sen Ichchhuk din Ghorahi, districtul Dang, a raportat Kathmandu Post. Poliția a declarat că autobuzul transporta 37 de persoane.
Accidentele rutiere sunt frecvente în Nepal, cauzate, de obicei, de drumuri proaste, vehicule prost întreținute și conducere nesăbuită.

Saptamana trecuta, 20 de persoane au murit, după ce un camion a plonjat într-un râu, în centrul Nepalului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cum arată noul Maybach decapotabil de la Mercedes. Prețul lui e mai mare decât multe apartamente din centrul Bucureștiului
FOTO Cum arată noul Maybach decapotabil de la Mercedes. Prețul lui e mai mare decât multe apartamente din centrul Bucureștiului
Citește și...
Mama băiatului de 2 ani care a murit deshidratat și subnutrit a fost reținută după ce a fost externată de la Psihiatrie

Mama băiețelului de 2 ani din Galați găsit mort în casă, deshidratat și subnutrit, a fost reținută. Femeia a fost externată de la Psihiatrie și este cercetată acum de polițiști pentru omor calificat. 

O femeie din Vaslui a fost bătută cu sălbăticie de partenerul ei, din cauza geloziei. Fiul lor de 14 ani a fost și el rănit

Un bărbat din județul Vaslui va petrece următoarele 30 de zile în arest, după ce și-a bătut cu sălbăticie concubina cu 10 ani mai tânără.

Momentul în care o fată de 12 ani din Bistrița-Năsăud este lovită mortal pe trotuar de un șofer. Tocmai ieșise de la școală

Eleva de 12 ani, rănită grav pe trotuar în accidentul rutier de acum două zile, în fața unei școli din județul Bistrița-Năsăud, a murit la spital.

Recomandări
România își întărește apărarea antiaeriană. Contract de peste 2 miliarde de euro pentru sisteme SHORAD-VSHORAD

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a anunţat joi că a fost semnat contractul privind achiziţia primelor sisteme antiaeriene SHORAD - VSHORAD, destinate protecţiei împotriva ameninţărilor aeriene, în valoare de peste 2 miliarde de euro.

Ambasadorul României la Moscova, convocat la Ministerul de Externe al Rusiei: „Va fi informat despre măsurile de represalii”

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, a anunţat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax.

Alertă de caniculă în toată România. ANM a emis primul cod portocaliu de temperaturi ridicate și anunță până la 37 de grade

Aproape toată ţara se va afla, joi și vineri sub o avertizare cod portocaliu și galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 37 de grade.