Programele PRO TV, in topul preferintelor telespectatorilor si in 2016. Care au fost cele mai urmarite emisiuni si filme

×
Publicitate

Peste 1,5 milioane de persoane au urmarit anul trecut, in fiecare seara, Stirile PRO TV de la ora 19:00, care a ramas cel mai vizionat program de stiri din Romania.

Si nu doar stirile au fost in top, ci si programele de divertisment, meciurile si filmele, astfel ca PRO TV a fost si in 2016 cel mai vizionat post din Romania.

"Stirile diminetii" este programul matinal preferat de romani. In 2016, programul a obtinut in randurile publicului comercial o audienta medie de peste 3 puncte de rating si o cota de piata de peste 27%, adica mai mult de un sfert dintre cei care s-au uitat dimineata la televizor au ales PRO TV-ul.

Si stirile pranzului au fost in top, cu un rating la nivel urban de 2,6 puncte, peste 13 la suta cota de piata, ceea ce inseamna o medie de 259.000 de spectatori pe fiecare editie.

Evenimentele prezentate de Stirile de la ora 17:00 au plasat si acest jurnal in topul preferintelor, cu 5 puncte de rating si o cota de piata de peste 21 la suta, cu aproape 5 procente peste urmatorul competitor.

Iar stirile de la ora 19:00 sunt, cu siguranta, preferatele telespectatorilor. In randurile publicului urban, cu varsta intre 18 si 49 de ani, Stirile de la 19:00 au obtinut 7,9 puncte de rating si o cota de piata remarcabila, de 27 la suta.

La nivelul publicului national, principalul jurnal de stiri a atins 8,4 punte de rating si peste 21 la suta cota de piata, ceea ce inseamna ca, in medie, fiecare minut al Stirilor PRO TV a fost urmarit de peste 1,5 milioane de telespectatori.

Si stirile noptii au fost pe primul loc. De-a lungul anului 2016, programul a obtinut pe segmentul publicului comercial 4,5 puncte de rating si o cota de piata de aproape 18 la suta.

De fapt, PRO TV este extrem de apreciat de toti romanii. In topul celor mai urmarite programe de televiziune ale anului trecut, primele patru au fost difuzate la PRO TV - Romanii au talent, Campionatul European de Fotbal, Visuri la cheie si irezistibilul serial de comedie "Las Fierbinti"

Iar cand vorbim de fotbal, PRO TV este lider. Cele mai urmarite 10 meciuri ale anului trecut au fost difuzate de PRO TV, incepand cu memorabilul meci Romania-Franta din deschiderea Campionatului European de Fotbal, celalte meciuri din grupa, dar si de partidele sustinute de Steaua Bucuresti in UEFA Champions League sau in Europa League.

Iar in topul celor mai vizionate 100 de filme ale anului trecut, 96 au fost difuzate de PRO TV. Primele cinci pozitii sunt ocupate de seria "Singur acasa", urmeaza "Curierul 2" si "Red - Greu de pensionat".

Toate astea au facut ca in intervalul orar de maxima audienta 19-23, postul nostru sa obtina in randurile publicului comercial o cota de piata de 25 la suta, adica un sfert dintre spectatori ne-au preferat.

Iar la nivel national, PRO TV a obtinut 8 puncte de rating, ceea ce inseamna ca aprope un milion si jumatate de romani au fost in fiecare seara alaturi de noi.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
Citește și...
Jessie J a anunțat că a învins cancerul de sân: „Am plâns ore întregi și am respirat ușurată pentru prima dată după un an”

Jessie J a anunțat că este vindecată de cancer, la un an după ce a dezvăluit public că fusese diagnosticată cu cancer de sân. Artista a împărtășit vestea emoționantă cu fanii săi printr-un videoclip publicat pe Instagram.

Demi Moore a făcut senzație pe covorul roșu de la Cannes. Actrița a ales un look total neașteptat. GALERIE FOTO

Prezentă aproape în fiecare seară pe covorul roșu al Festivalului de Film de la Cannes, Demi Moore a reușit din nou să atragă toate privirile. 

Rami Malek, ovaționat la Cannes pentru „The Man I Love”, în timp ce Kevin Spacey a revenit pe covorul roșu

La Festivalul de Film de la Cannes, miercuri a fost seara lui Rami Malek.

Recomandări
Controversele proiectulului nuclear de 7,6 miliarde de dolari de la Doicești. „Bani tocați degeaba” vs „securitatea României”

Proiectul nuclear al minireactoarelor americane NuScale de la Doicești, o investiție complexă ale cărei costuri sunt estimate între 4,6 și 7,6 miliarde de dolari, stârnește controverse după ce premierul Ilie Bolojan a acuzat că este prost administrat.

Pe ce se bazează noua lege a salarizării. Cele trei principii esențiale și cei cinci piloni-cheie

PSD, PNL, USR şi UDMR au semnat, vineri, un acord pentru adoptarea noii legi a salarizării din sectorul public până la finalul actualei sesiuni parlamentare. Ministrul Dragoș Pîslaru a explicat care sunt principiile care stau la baza reformei.

”Salvați Judecătoria Strehaia!”. Ce se întâmplă în municipiul în care instanța are un singur judecător | VIDEO

Zeci de grefieri, avocaţi şi localnici din oraşul Strehaia şi din localităţile arondate au protestat, vineri, în faţa judecătoriei din localitate, nemulţumiţi de propunerea de desfiinţare a instanţei, aprobată de plenul CSM.