Oana Pellea îi cere preşedintelui Iohannis să susţină artiştii ca să poată performa: „Nu ne dorim să ne întrețineți”

Oana Pellea
Facebook.com

Actriţa Oana Pellea îi cere preşedintelui Klaus Iohannis, într-o scrisoare deschisă, soluţii pentru ca toţi artiştii să poată performa - atât în folosul oamenilor, dar şi pentru a se putea întreţine.

"Vă scriu din postura unui om care activează în domeniul cultural şi înţelege impasul prin care trece nu doar ţara, dar şi cultura din România. Vă scriu din postura unui om care înţelege impasul artiştilor, al oamenilor de cultură şi pentru a vă reaminti că existăm. Ştiu, nu aţi uitat. Ne-aţi arătat cât apreciaţi cultura şi ştiţi sigur că aceasta nu trebuie ignorată, cu atât mai mult într-o perioadă în care poate deveni o sursă de speranţă. (...) Vă scriu ca să ne susţineţi. Nu ne dorim să ne întreţineţi, dar vă rugăm să găsiţi soluţii de o manieră în care toţi artiştii să poată performa. Să poată performa în folosul oamenilor, dar şi pentru a se putea întreţine, pentru că însăşi existenţa noastră ca artişti e pusă sub semnul întrebării", scrie Oana Pellea pe pagina ei de Facebook.

Ea aminteşte că în această perioadă de stare de urgenţă oamenii s-au hrănit cu cultură sau şi-au luat speranţa din cultură.

"Ştiţi la fel de bine ca şi noi câţi oameni, în această perioadă, s-au hrănit cu cultură sau şi-au luat speranţa din cultură. Ştiţi la fel de bine ca şi noi câţi oameni au citit cărţi, au privit filme, au ascultat muzică sau teatru radiofonic pentru a diminua efectele acestei pandemii, pentru a găsi bucurie în artă. Ştiţi la fel de bine ca şi noi câţi oamenii au găsit bucurie în artă şi la cât de greu e să găseşti bucurie în orice în vremuri de criză. Ştiţi ca şi noi că actul cultural este un act de educaţie. (...) Ştiţi la fel de bine ca şi noi, domnule preşedinte, că arta, înainte de toate, înainte de a fi creaţie, este emoţie, este hrană pentru spirit. Arta este emoţie pozitivă. Ştiţi la fel de bine ca şi noi câţi oameni au plâns de bucurie în contact cu arta şi vă adresez rugămintea de a ne susţine în demersul nostru de a aduce lacrimile de bucurie în ochii tuturor oamenilor, într-un moment în care toţi ne obişnuim, din păcate, să plângem de tristeţe sau de deznădejde", spune artista în scrisoarea deschisă.

Oana Pellea consideră că este nevoie de măsuri foarte clare şi de legi care să susţină actul cultural, de o regândire a întregului domeniu artistic.

Citește și
Prima ediție a emisiunii lui Cătălin Măruță, din 2007, de la PRO TV
Imagini de colecție din emisiunea „La Măruță”. Top momente de excepție cu Cătălin Măruță din show-ul de la PRO TV | VDEO

"Vă rog să ne susţineţi în a salva arta şi cultura din România. Avem nevoie de măsuri foarte clare, concepute de oameni care au competenţă în domeniul cultural, oameni care înţeleg natura artistică şi valoarea ei. Avem nevoie de legi clare care să susţină actul cultural. Avem nevoie de o regândire a întregului domeniu artistic. Avem nevoie să reamintim cât mai multor oameni că însăşi cultura e o prioritate şi nu un domeniu lăsat pe ultimul plan", afirmă actriţa.

Ea îi mai cere preşedintelui Iohannis ca domeniul cultural să nu rămână ultimul la care se gândeşte statul.

"Vă scriu, pentru că înţeleg gravitatea situaţiei pe care o traversăm noi ca popor, dar sper, cu ajutorul dumneavoastră, ca domeniul cultural să nu rămână ultimul la care se gândeşte statul. Asta ar fi în detrimentul tuturor. Vă mulţumesc că ne ascultaţi şi, indiferent de răspunsul dumneavoastră, vă doresc să vă văd cât mai repede prezent la orice spectacol la care să ne bucurăm împreună, pentru că mai ales noi, românii, putem să vedem comedia în orice dramă, pentru că hazul de necaz e genetic la noi. Domnule preşedinte, susţineţi artiştii, susţineţi toţi oamenii din domeniul cultural, ca să se bucure toată lumea, ca să râdă toată lumea, pentru că, indiferent de pandemie, noi, românii, ştim un lucru: Cine râde la urmă, o face pentru că are umor. Iar umorul e un semn de inteligenţă", conchide Oana Pellea în scrisoarea deschisă adresată preşedintelui României.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Scandal monstru în patinaj! Acuzații grave între Gabriella Papadakis şi Guillaume Cizeron
GALERIE FOTO Scandal monstru în patinaj! Acuzații grave între Gabriella Papadakis şi Guillaume Cizeron
Citește și...
Imagini de colecție din emisiunea „La Măruță”. Top momente de excepție cu Cătălin Măruță din show-ul de la PRO TV | VDEO
Imagini de colecție din emisiunea „La Măruță”. Top momente de excepție cu Cătălin Măruță din show-ul de la PRO TV | VDEO

De-a lungul celor aproape două decenii, emisiunea „La Măruță” a adus în casele românilor zâmbete, emoții și povești memorabile.  

Zoe Saldana, apariție de senzație la premiera noului său film. Cum s-a afișat seducătoarea actriță | GALERIE FOTO
Zoe Saldana, apariție de senzație la premiera noului său film. Cum s-a afișat seducătoarea actriță | GALERIE FOTO

Câștigătoarea premiului Oscar, Zoe Saldana, este oficial cea mai bine plătită actriță din toate timpurile, datorită filmului „Avatar: Foc și Cenușă”.

Tătuțu’ revine cu sezonul 2 la PRO TV de la 20:30. „Am frică de Dumnezeu, mai mare frică am de ce e pe pământul ăsta”
Tătuțu’ revine cu sezonul 2 la PRO TV de la 20:30. „Am frică de Dumnezeu, mai mare frică am de ce e pe pământul ăsta”

După ce fanii TĂTUȚU` au așteptat cu nerăbdare continuarea serialului, astăzi, de la 20:30, Bebe Măcelaru se întoarce pe micile ecrane în sezonul doi care poate fi urmărit, în premieră, la PRO TV.

Recomandări
Cum ar putea arăta reforma Justiției. Guvernul cere un plan pentru criza de personal din intanțe. Reacția CSM
Cum ar putea arăta reforma Justiției. Guvernul cere un plan pentru criza de personal din intanțe. Reacția CSM

Magistrați, reprezentanți ai societății civile și ai mai multor instituții publice s-au întâlnit pentru a doua oară la Guvern, ca să discute problemele din Justiție.  

Răspunsul Danemarcei după întâlnirea de la Casa Albă. Singura putere nucleară din UE trimite trupe la exerciții în Groenlanda
Răspunsul Danemarcei după întâlnirea de la Casa Albă. Singura putere nucleară din UE trimite trupe la exerciții în Groenlanda

Mai multe trupe NATO vor fi prezente în Groenlanda „în următoarele zile”, a afirmat miercuri viceprim-ministrul groenlandez după o întâlnire la Casa Albă între lideri danezi, groenlandezi şi americani.

MAE cere cetățenilor români să părăsească imediat Iranul. Italia, Polonia şi Spania au transmis același mesaj cetățenilor lor
MAE cere cetățenilor români să părăsească imediat Iranul. Italia, Polonia şi Spania au transmis același mesaj cetățenilor lor

MAE a emis miercuri seara un avertisment prin care le cere cetățenilor români să părăsească imediat Iranul. Ministerul a ridicat astfel nivelul de avertisment la 9/9, nivelul maxim.