Eurovision 2023: România va concura în a doua semifinală. Când aflăm cine ne reprezintă

62295885
Shutterstock

Tragerea la sorţi pentru desemnarea ţărilor participante în cele două semifinale ale Eurovision 2023 a avut loc cu puţin timp în urmă la Liverpool, oraşul în care se va desfăşura competiţia muzicală de anul acesta.

România va intra în concurs în prima parte din a doua semifinală, în data de 11 mai. 

Selecția națională la Eurovision 2023: începe pe 11 februarie

Piesa care va reprezenta ţara noastră la ESC 2023 va fi desemnată exclusiv prin votul publicului, în data de 11 februarie, în finala Selecţiei Naţionale, transmisă în direct la TVR.

Reprezentanţii ţărilor: Armenia, Cipru, România, Danemarca, Belgia, Islanda, Grecia, Estonia, Albania, Australia, Austria, Lituania, San Marino, Slovenia, Georgia, Polonia vor urca pe scenă alături de România în a doua semifinală.

Când are loc concursul Eurovision 2023

În prima semifinală, din data de 9 mai, vor concura piese din 15 ţări. A doua semifinală va fi pe 11 mai. 

Anul acesta, la a 67-a ediţie a concursului ESC, participă 37 de ţări. Dintre acestea, doar 31 vor concura în semifinale pentru cele 20 de locuri ale finalei Eurovision. Restul de şase, Ucraina - în calitate de câştigătoare a ediţiei 2022, împreună cu celelalte aşa-numite "5 mari" ţări plătitoare participante (Franţa, Germania, Italia, Spania şi Regatul Unit) nu concurează în semifinale, fiind calificate direct în marea finală din 13 mai 2023.

Organizatorii au anunţat oficial, luni, 30 ianuarie, sloganul "UNITED BY MUSIC" şi logo-ul Eurovision 2023, ce vor însoţi competiţia muzicală europeană.

Eurovision 2023: Unde se desfășoară anul acesta

Eurovision Song Contest 2023 va avea loc anul acesta în Marea Britanie, ţara care va organiza evenimentul în numele Ucrainei, care este victima agresiunii războiului declanşat de Rusia. Semifinalele sunt programate pentru zilele de 9 şi 11 mai, iar finala, pe 13 mai 2023.

Ce este Eurovision Song Contest

Eurovision Song Contest este cea mai importantă competiţie muzicală internaţională, organizată de EBU - cea mai mare asociaţie din Europa a televiziunilor publice. European Song Contest (ESC) se desfăşoară în fiecare an, începând din 1956. Show-ul este unul dintre cele mai longevive şi mai urmărite programe de televiziune din lume, fiind transmis atât în Europa, cât şi în Australia, Asia şi Statele Unite.

Televiziunea Română este organizatoarea Selecţiei Naţionale şi participă la competiţia europeană din anul 1993.

Cele mai bune performanţe ale României la acest concurs au fost: de două ori locul al treilea (Luminiţa Anghel & Sistem - Kiev, 2005; Paula Seling şi Ovi - Oslo, 2010) şi o dată locul al patrulea (Mihai Trăistariu - Atena, 2006).

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Peste 50.000 de oameni au vizitat NIBIRU în prima zi de la deschidere. Începe oficial sezonul de evenimente

NIBIRU și-a deschis oficial porțile cu 50.000 de vizitatori în prima zi, inaugurând cel mai mare proiect privat de entertainment de pe litoral.

Cauza morţii actorului Sam Neill a fost dezvăluită. „De această dată corpul lui nu a mai putut lupta”

Actorul Sam Neill a murit din cauza unei pneumonii, a anunțat reprezentantul său, citat de The Guardian.

Nibiru, prima stațiune de entertainment de pe litoral și una dintre cele mai mari din Europa, se deschide joi

NIBIRU își deschide oficial porțile joi, 16 iulie și dă startul verii pe litoralul românesc. 

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

23 de beach baruri și terase fără avize, descoperite pe litoral. Administratorii trebuie să le desființeze în cinci zile

23 de beach baruri și terase ridicate fără avizele necesare au fost descoperite pe litoral în urma controalelor făcute vineri de ministrul Mediului. Șase sunt în nordul stațiunii Mamaia, în zona cluburilor. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.