CANNES 2015. "Dheepan", un film caruia criticii nu-i dadeau mari sanse, marele castigator la Festivalul de la Cannes

×
Publicitate

Un film despre imigratie este castigatorul surpriza al Festivalului de la Cannes.

Juriul condus de fratii Coen s-a decis rapid si in unanimitate sa acorde trofeul Palme d'Or peliculei "Dheepan", in regia francezului Jacques Audiard.

"Fiul lui Saul", care parea marele favorit si in care joaca si actorul roman Levente Molnar, a plecat acasa cu Marele Premiu al juriului.

Dupa o parada pe covorul rosu ceva mai saraca in vedete decat in alte seri, a venit momentul cel mai asteptat al festivalului: decernarea premiilor.

"Dheepan" a luat trofeul Palme d'Or, cu o poveste despre un tanar sri lankez, fost luptator tamil, care emigreaza in Franta impreuna cu o femeie necunoscuta si fetita ei.

Interpretul rolului principal, care nu este actor, ci romancier, aproape ca isi joaca propria viata. A fost el insusi inrolat in miscarea Tigrilor Tamili cand avea 16 ani. Ca si protagonistul filmului, a fugit din tara natala si a ajuns in Franta in 1993.

"Fiul lui Saul", Marele Premiu al Juriului

"Fiul lui Saul'', o poveste despre un evreu fortat sa lucreze pentru nazisti in camerele de gazare de la Auschwitz, a primit Marele Premiul al Juriului, dupa ce fusese recompensat sambata si cu premiul Federatiei Internationale a Criticilor de Film.

Sienna Miller, actrita si membra a juriului: ''Nu cred ca am am mai vazut ceva atat de bine facut pe aceasta tema, ca raspuns emotional al privitorului. Ni s-a aratat foarte putin, dar am fost transpusa in lumea aceea''.

Doi actori francezi, Vincent Lindon si Emmanuelle Bercot au luat premii de interpretare. La categoria feminina a fost premiata si Rooney Mara, pentru rolul ei din "Carol", in care joaca alaturi de Cate Blachett.

Premiul pentru regie a revenit cineastului taiwanez Hou Hsiao-Hsien pentru "Asasinul", o poveste care impleteste istoria si artele martiale, in timp ce mexicanul Michel Franco a luat premiul pentru scenariu cu "Chronic", in care Tim Roth joaca rolul unui infirmier care se dedica ingrijirii bolnavilor in faza terminala.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Din spate arata ca o adolescenta, dar isi arata adevarata varsta cand se intoarce cu fata. Cum a aparut pe plaja o vedeta

O vedeta franceza, in varsta de 40 de ani, a afisat pe plaja un corp de adolescenta, insa atentia tuturor a fost atrasa mai degraba de chipul sau operat excesiv, scrie acasatv.md.

Castigator surpriza la festivalul de la Cannes. Palme d'Or merge la un film caruia criticii nu-i dadeau mari sanse

Festivalul de la Cannes se incheie duminica seara cu o stralucitoare ceremonie de premiere. Juriul a avut o misiune dificila.

Cum au decurs preselectiile pentru "Vocea Romaniei" de la Cluj. "Am obligat 15 persoane sa participe"

Sute de oameni talentati s-au prezentat duminica la preselectiile de la Cluj-Napoca pentru ''Vocea Romaniei''.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.