”România, te iubesc!”, LITORAL, INTRAVILAN. Emisiunea integrală din 12 mai 2019

×
Publicitate

LITORAL, INTRAVILAN. Sezonul turistic a început, iar noi mergem pe litoral să vedem ce și cum se construiește în câteva dintre cele mai importante staițuni ale României.

La Năvodari am găsit blocuri atât de înalte încât umbresc plaja după-amiaza, iar la Corbu, în rezervația Deltei Dunării, în dreptul plajei vor intra curând excavatoarele.

Ne oprim și în Mamaia, unde Înalta Curte a decis că o bună parte din terenurile El Dorado-ului imobiliar au fost retrocedate ilegal de Radu Mazăre, Nicușor Constantinescu și alți funcționari ai statului. Constantinescu era deja închis, Mazăre tocmai a fost arestat în Madagascar.

Vedeți emisiunea integrală LITORAL, INTRAVILAN în VIDEO.

Articol recomandat de sport.ro
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Citește și...
Rețeaua balastierelor, sub presiune după ani de toleranță. Culisele unui sistem acaparat de o „caracatiță” de interese

„Țara care se sapă singură”, partea a III-a. Astăzi vorbim așadar despre un sistem în care deciziile publice și interesele private se amestecă. În multe cazuri, firmele din domeniu gravitează în jurul unor rețele locale de influență. 

Inspectorul care a descoperit balastierele ilegale, retrogradat și amenințat: „Am găsit pe capota mașinii o pisică moartă”

„Țara care se sapă singură”, partea a II-a. România are 11 administrații bazinale regionale, și în toate se reclamă gestionarea cursurilor de apă și mai ales cum sunt autorizate și verificate balastierele.  

Industria în care se fură cu voioșie, la vedere, cu milioanele de tone. Statul știe și nu face nimic. ”Suntem hoți, noi?!?”

Țara care se sapă singură” – partea I. În România, nisipul și pietrișul au devenit aur, într-o industrie de miliarde, alimentată de construcții și bani publici. Balastiere apar peste tot, chiar și în arii protejate.

Recomandări
Ciclonul „Erminio” a readus iarna în România. Zăpezi și cea mai scăzută temperatură înregistrată vreodată la noi, în aprilie

În timp ce ne pregătim de Paște, iarna ne face o demonstrație de forță. La munte s-a așternut un strat nou de zăpadă care a adus și un record de frig pentru luna aprilie: minus 13 grade la Vârful Omu.

Ultima dorință a lui Mircea Lucescu i-a fost îndeplinită. Ce i-a spus medicului său, de pe patul de spital

Un altar de flori și lumină s-a format la intrarea în Arena Națională și se mărește cu fiecare oră, pe măsură ce mii oamenii își iau rămas bun de la Mircea Lucescu. 

Supărarea lui Trump pe NATO ar putea avantaja direct România. Am putea avea mai mulți militari americani pe teritoriul nostru

Administrația Trump ia în calcul să pedepsească țările NATO care nu i-au ajutat pe americani în războiul din Iran. Potrivit Wall Street Journal, trupe americane din aceste țări ar putea fi mutate în state membre care au sprijinit campania.